Göksel Göksu

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği mezunu. 1998’den bu yana CNN TÜRK’te muhabir olarak çalışıyor.

CNN TÜRK’ten önce, Radikal Gazetesi’nde muhabirlik, “Rüstem Batum’la 360 Derece” programında yapımcılık yaptı, özel bir prodüksiyon şirketinde kısa metrajlı belgeseller hazırladı. İstanbul'da beklenen olası depremde Genel Kurmay Başkanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı'nın nasıl bir çalışma yaptığını ilk kez gözler önüne seren "Deprem Taburları"; terörle yoğrulmuş yıllarda köylerini boşaltmak ve bilmedikleri dünyalarda yaşamak zorunda kalanların topraklarına dönüş öykülerini anlatan "Köye Dönüş", Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çocukluk yıllarından başlayarak başbakanlığa uzanan yoldaki öyküsünü, Milli Görüş’ten, muhafazakar demokratlığa uzanan yolda dünüyle, bugünüyle Recep Tayyip Erdoğan'ı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin doğuşunu, “Tek Başına İktidar” adlı belgesellerde topladı.

Gazetecilik yıllarında "İran'da Kadın", "Bağır Komşuların Duysun" başlıklı dizi yazıları ve CNN TÜRK'te yayınlanan "Biz de Kadın Hakkı İstiyoruz" belgeseliyle şiddet mağduru kadınların ve peçelerin altında başkaldıran İranlı kadınların görünmeyen yüzlerini aktardı.

Deprem, siyaset ve kent haberleri konusunda uzman olan Göksel Göksu, güncel belgeseller de hazırlıyor.

TGC Yönetim Kurulu Üyeliği ve TGC Kadın Komisyonu Koordinatörlüğü görevlerini yürütmektedir. 

Göksu'nun hobileri arasında saatlerce yürümek, doğada başı boş dolaşmak, dağda bayırda özellikle de ormanın bitip denizin başladığı yerlerde kamp kurmak ve son olarak insanı dört duvara mahkum etmeyen çadırla ya da tekneyle duvarsız mekanlarda tatil yapmak yer alıyor.

Ödüller

Güneydoğu'da kaçırılan, uyuşturucuyla, hırsızlığa zorlanan, suça itilen çocukların dramını ele aldığı "Güneydoğu'nun Kayıp Çocukları" belgeseli, 2006 Sedat Simavi Ödülü "Haber" kategorisinde övgüye değer bulundu.CNN TÜRK muhabiri Göksel Göksu, "Namlunun Ucundaki Kadınlar" haber dizisiyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden 2010 Başarı Ödülleri'nde "övgüye değer" bulundu.

14. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, "Görüntülü haber" ödülüne, 17-22 Ocak'ta yayımlanan "Hizbullah'ın Dünü Bugünü" başlıklı haberiyle layık görüldü.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından medya alanında "2013 yılı Önder Kadın Ödülü" verildi.

Hazırladığı "Ölüm Yolunda Ezidiler" dizi haber ve belgeseli ile Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin seçtiği “Yılın Başarılı Gazetecileri” arasında yer aldı;  "Ölüm Yolunda Ezidiler" ile 2014 yılı “Televizyon Program Ödülü”nü aldı.

Göksel Göksu, 2016 yılında da insan haklarını yaralayan tüm güncel olaylarda gösterdiği duyarlı çalışması, ırk, cins, dil ve etnik köken ayrımı yapmadan gerçeklerin peşinde koşan, sorgulayan, araştıran haberci kimliğinin yanı sıra etik değerlere saygılı haberciliğinden dolayı Hıfzı Topuz Onur Ödülü’ne layık görüldü.

 
LG
MD
SM
XS