Bak şu deniz kestanesine!

Bak şu deniz kestanesine!

Deniz kestanelerinin güçlü omurga yapısı, bilim adamlarına gelecekte çok daha güçlü beton üretimi için ilham kaynağı oldu.

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, deniz kestanelerinin omurgaları sanıldığı gibi tamamen kalsiyum karbonattan değil, daha çok kristal kalsitten oluşuyor.

Deniz kestanelerinin omurgalarından çekilen röntgenleri inceleyen bilim adamları, kalsiyum karbonatın çimento görevi gördüğünü ve kristal kalsit parçalarını bir arada tuttuğunu keşfetti.

Aynı zamanda darbe emici niteliği sahip omurga, deniz kestanesini yırtıcılardan koruyor.

Araştırmayı yöneten Alman bilim adamı Helmut Coelfen, BBC'ye yaptığı açıklamada, Çin'in başkenti Pekin'den topladıkları deniz kestanesi örneklerini, önce standart mikroskopta, sonra elektron mikroskopta, son olarak da Fransa'nın Grenoble kentindeki Avrupa Sinkrotron Radyasyon Tesisi'nde (ESRF) X ışını ile incelediklerini söyledi.

Almanya'daki Konstanz Üniversitesi'nde görevli Coelfen, yüksek teknoloji ürünleri kullanarak yaptıkları incelemede sanılandan çok daha farklı bir yapıyı ortaya çıkardıklarını belirtti.

Coelfen, omurga yapısının 200 nanometrelik kristal kalsit parçalarının kalsiyum karbonat ile bir araya gelmesinden oluştuğunu keşfettiklerini kaydetti.

Yüzde 98 oranındaki kristal kalsitin "tuğla", yüzde 8 oranındaki kalsiyum karbonatın ise "çimento" işlevi gördüğünü ifade eden Coelfen, doğanın deniz kestanesinin omurgasında yaptığını taklit ederek kırılmaya dirençli inşaat malzemeleri üretilebileceğini söyledi.

Coelfen, betonu daha güçlü ve kırılmaya karşı daha dirençli yapmak için içindeki nanopartikülleri düzenlemek amacıyla iki uluslararası inşaat şirketiyle çalışmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS