Nobel Tıp Ödülü alan bilim adamından Türkiye'ye uyarı

Nobel Tıp Ödülü alan bilim adamından Türkiye'ye uyarı

Bu yıl Nobel Tıp Ödülü'nü John B. Gurdon ile paylaşan Japon bilim adamı Shinya Yamanaka, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeyi, kök hücre tedavi yöntemi konusunda uyardı.

Bu yıl Nobel Tıp Ödülü'nü alan Japonya Kyoto Üniversitesi'nden Prof. Shinya Yamanaka internette müşteri çekmek için, şeker hastalığından, doku sertleşmesine, göz sorunlarından, Alzheimer ve Parkinson'a kadar bir çok hastalığa kök hücre tedavisi uygulanabileceği hakkında çıkan reklamlar ile dolu olduğunu belirtti.

Özellikle Türkiye, Meksika, Hindistan, Çin ve Rusya'da yaygın olan bu reklamlara dikkat çeken Yamanaka konu hakkında şunları söylüyor:

"Bu tür uygulamalar çok büyük sorun yaratabilir. Birçok hastalığın kök hücre tedavisi ile iyileştirilebileceği söyleniyor. Bu tedavi türünün herhangi bir klinik öncesi testi ve hayvanlar üzerinde denenmişliği yok. Hastalar şunu bilmeli ki, bir tedavinin etkinliği ve güveninirliği kanıtlanmamış ise, uygulandığı takdirde çok zararlı sonuçlar ortaya çıkabilir."

Embriyolar ile kök hücre alanında yaptığı çalışmaları ile Nobel Ödülü'nü alan Yamanaka, "Klinik öncesi testleri yapıyoruz; hayvanlara uygulanan deneyler üzerine de çalışıyoruz. Biz terapinin güvenilirliğini kanıtladığımızda, belirli hastalar üzerinde uygulamaya başlayacağız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS