Japonya'da yeni tasarı yolda

Japonya'da yeni tasarı yolda

Japonya İnternet üzerinden yapılan telif hakkı ihlallerine ağır cezalar getirildi.

Japonya'da internet üzerinden yapılan telif hakkı ihlallerine ağır cezalar getiren yeni bir yasa yürürlüğe girdi.


Yasa, telif haklarını çiğneyerek müzik ve görüntü dosyası indirenlere 2yıl hapis ya da 2 milyon yen (46 bin lira) para cezası, internete dosya yükleyenlere ise 10 yıla kadar hapis ve 10 milyon yen (230 bin lira) para cezası getirilmesini öngörüyor.


Yeni yasaya göre söz konusu cezalar bir internet kullanıcısında korsan yollardan indirilen dosyaların bulunması halinde uygulanacak.


İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberinde, Japonya'da internet üzerinden telif haklarını ihlal ederek dosya indirme ve yüklemenin 2010 yılından beri yasak olduğu ancak daha önce bu suçlara caydırıcı cezaların verilmediğine işaret edildi.


Caydırıcı cezaları içeren yasanın çıkarılmasında, ülkedeki müzik endüstrisinin yürüttüğü lobi çalışmaları etkili oldu.


Yasanın Japonya parlamentosunda Haziran'da oylanarak kabul edilmesinden hemen sonra Japon Maliye Bakanlığı'nın internet sayfası internet korsanlarının saldırısına uğrarken, yargıtay yasanın çıkmasına ön ayak olan siyasi partiler,Japon sivil toplum örgütlerinden yayıncılar, yazarlar ve bestecilerin internet sitelerini hedef alan siber saldırılar düzenlendi.


Yasanın parlamentoda kabulünden bir hafta sonra da Anonymous adlı,internet korsanlığı yapan yasa dışı bir hareketin simgesi haline gelen insan yüzü şeklindeki maskeleri takan bir grup eylemci başkent Tokyo'da bir gösteri düzenledi.


Japonya Baro Birlikleri de yayımladıkları bir bildiriyle internet üzerinden yapılan telif hakkı ihlallerine ağır cezalar getiren yasaya karşı çıktı.


Söz konusu suçun ceza mahkemesi yerine asliye hukuk mahkemesinde görülmeye devam edilmesi istenen bildiride, "Kişisel faaliyetlere, kriminal cezalar verilerek müdahale edilmesi konusunda çok ihtiyatla hareket edilmesi zorunluluğu vardır.


Özel şahısların yaptığı internetten kanun dışı yollarla münferit dosya indirmelerde mülkiyete yönelik zarar gelme ihtimali yok denecek kadar azdır" ifadesi yer aldı.


ABD'den sonra dünyanın en çok satış gerçekleşen müzik pazarı olan Japonya'da, 2010 yılında yapılan bir araştırma, ülkede telif hakkı ihlal yapılarak 4,36 milyar müzik ve video dosyası indirildiğini ve sadece 440 milyon müzik ve video dosyası satın alındığını gösterdi.


Araştırmada, bu çarpık gidişin ilerleyen aylarda da çok büyük bir ihtimalle büyüyerek artacağı kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS