Google Hindistan'da ilk içerik bloklamasını yaptı

Google Hindistan'da ilk içerik bloklamasını yaptı

Google, Hindistan'da yerel bir mahkeme kararı çerçevesinde ilk adımı atarak YouTube üzerindeki bir içeriğe arama motoru üzerinden link vermeyi durdurdu.

Turk.Internet.com'dan Murat Çehreli'nin haberine göre Google'ın, Hindistan'da yayınladığı arama sonuçlarından çıkarttığı materyale ilişkin detaylı bilgi paylaşılmazken, şirket sözcüsü Gaurav Bhaskar, materyale Blogger ve Orkut sosyal medya kanallarından da erişimin durdurulduğunu açıkladı.

İçerik, .in ve .co.in alan adları üzerinden kaldırılırken dünyanın diğer bölgelerindeki kullanıcılar buna erişebiliyor.


Diğer yandan Hindistan, mobil teknolojilerin de yardımıyla internette giderek artan paylaşımlara yakın markaj uyguluyor. Hindistan hükümeti, ülkedeki farklı din ve mezhepler arasındaki sürtüşmelerin büyük ölçekli toplumsal olaylara yol açmasından endişe duyuyor. Sene sonunda nüfusunun 1.2 milyarı bulması beklenen Hindistan'da halihazırda 138 milyon Müslüman yaşıyor.


Hatırlanacağı üzere Google, hafta başında, web adres sisteminde yaptığı değişiklikle içerik bloklamalarını ülke bazlı yapabildiğini duyurmuştu. Bu uygulamayla 'Arama Devi, içeriğin yayından kaldırılması yönünde herhangi bir ülkeden gelebilecek taleplere cevap verebiliyor. Böylelikle içerik dolayısıyla bir ülke yönetimi ile Google arasında "uluslararası kriz" yaşanması riski de ortadan kaldırılmış oluyor. Adı geçen çözüm Hindistan dışında Avustralya ve Yeni Zelanda'da da uygulanabiliyor. Google'ın, önümüzdeki dönemde yöntemi tüm dünyada yaygınlaştırmak istediği konuşuluyor.


Diğer yandan, Google ve Facebook hakkında, suç vasfını taşıyan içerikleri barındırmak suçlamasıyla Hindistan'da açılan iki ayrı davanın görülmesine 14 ve 15 Şubat'ta devam edilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS