Yoldaki hava durumu "cep"e gelecek

Yoldaki hava durumu "cep"e gelecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından, Karayolları Tahmin Sisteminin cep telefonlarında kullanılabilmesi için çalışma başlatıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Başkan Vekili Mehmet Fatih Büyükkasabbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karayolları Tahmin Sistemi projesinin ilk olarak 2007 yılında başlatıldığını söyledi.

Büyükkasabbaşı, mevcut sürümün Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün kurumsal internet sitesinde (http://www.mgm.gov.tr/tahmin/karayollari-tahmin sistemi.aspx) 2010 yılında uygulanmaya başladığını belirterek, "Uygulama ile birlikte vatandaşlar bir yerden başka bir yere giderken, güzergahtaki hava tahminlerini saatlik olarak öğrenebiliyor" dedi.

"Uygulamaya çok büyük ilgi var"

Sistemde, yolculuk başlangıç günü, başlangıç saati, nereden nereye gidileceği ve tahmini gidiş sürelerinin yer aldığını ifade eden Büyükkasapbaşı, şöyle devam etti:

"Sayısal hava tahmin modellerini kullanarak geliştirdiğimiz uygulamaya çok büyük ilgi var. Özellikle havaların kritik olduğu dönemlerde siteye yoğun bir ilgi oluyor. Ulaştırma sektöründekiler özellikle bu uygulamayı yakından takip ederek, buradaki bilgilerden yararlanıyor. Sisteme olan yoğun ilgiden dolayı, Karayolları Tahmin Sistemi'nin cep telefonlarında da kullanılması için çalışma başlattık."

Büyükkasapbaşı, bu konuda çalışmaların sürdüğünü vurgulayarak, "Çalışma tamamlandığında, artık yolculuk sırasında herkes cep telefonlarından bu sistemden yararlanarak, yol güzergahlarındaki hava tahminlerini öğrenebilecekler" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS