BTK'ya siber saldırı

BTK'ya siber saldırı

Siber aktivist grup Anonymous, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nu (BTK) hacklediğini duyurdu. Cnnturk.com'a konuşan BTK yetkilileri, kurumun web sitesine bağlı şikayet platformunun saldırıya uğradığını doğruladı.

Dünya çapında internet özgürlüğü için eylemler gerçekleştiren ve sansüre karşı tavrıyla bilinen Anonymous bu kez de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nu (BTK) hedef aldı.


Anonymous'un duyurduğu bilgiye göre BTK'nın web sitesi hacklendi. Buna göre siteye erişim engellenmedi ya da siteye hacklendiğine dair bir içerik veya uyarı eklenmedi. Ancak
veritabanından ele geçirilen binlerce veri internete saçıldı. Bu veriler ise BTK'ya bağlı tuketici.btk.gov.tr adresindeki Online Şikayet Sistemi verileri.

Cnnturk.com'a konuşan BTK yetkilileri saldırının yapıldığını doğruladı ve sistemin kapatıldığını  söyledi. Online şikayet platformunda kullanıcılar şikayetlerini iletiyor, BTK yetkilileri de şikayetin muhatabını bularak konuyu ilgili kurumlara iletiyordu. BTK yetkilileri hacklenen verilerin bu sistemle etkileşim içinde bulunan kişilere ait olduğunu ifade etti.

Digiturk Operasyonu  


Anonymous, daha önce Operation Digiturk (Digiturk Operasyonu) adıyla saldırı yapacağını duyurmuştu. Çünkü özellikle İnci Sözlük'ün erişime engellenmesi Digiturk'e ilişkin telif hakları probleminden kaynaklanıyordu. Operation Digiturk tarafından Youtube'a yüklenen duyuru videoları ise Digiturk tarafından kaldırıldı. 


"Güvenli internet" adıyla internet filtrelerini uygulamaya sokan BTK şimdi kendi güvenliğini sağlayamamasıyla eleştiriliyor.BTK'dan açıklama


BTK konuyla ilgili açıklama yaparak iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Açıklamada sadece, BTK tarafından tüketici şikâyetlerinin hızlı ve etkili bir şekilde çözümü amacıyla 30 Ocak 2012 tarihinde hizmete açılan Online Şikâyet Bildirim Sistemi’ne ait “tuketici.btk.gov.tr” sayfasına 12 Şubat 2012 Pazar günü bir saldırının gerçekleştiği ifade edildi. 


Açıklamada "Söz konusu internet sitesi, saldırı yapıldığı tespit edilir edilmez kurumumuz tarafından kapatılmıştır. Tüketicilerin şikâyetlerini iletebilmeleri amacıyla en kısa sürede aynı adres üzerinden yeni bir site hizmete açılacaktır" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS