Servis sağlayıcılar denetlenecek

Servis sağlayıcılar denetlenecek

Elektronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmeti sunan işletmecilerin, hizmet kalitesi ölçüt ve hedef değerlerinin tespiti ile ölçümlerinin yapılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hazırlanan "İnternet Servis Sağlayıcılığı Hizmeti Sunan İşletmecilere İlişkin Hizmet Kalitesi Tebliği", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, tebliğ, mobil elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmeciler hariç elektronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmeti sunan işletmecilerin, hizmet kalitesi ölçüt ve hedef değerlerinin tespiti ile ölçümlerinin yapılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla çıkarıldı.

Elektronik haberleşme alt yapısı üzerinden internet servis sağlayıcılığı hizmetinin, ulusal ve uluslararası hizmet kalitesi standartlarına uygun olarak sunulması amacıyla hizmet kalitesi ölçüt ve hedef değerlerinin belirlenmesi, ölçümlerinin yapılması ile denetimine ilişkin usul ve esasları kapsayan tebliğ, "Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliği"ne dayanılarak hazırlandı.

Tebliğe göre, veri aktarım hızı ile ilgili ölçümler, ölçüm döneminde yer alan her bir ay için örnekleme esasına dayalı test bağlantısı gözlemleri üzerinden yapılacak.

Söz konusu ölçümler kuruluma göre en az, indirmede 15 mb, göndermede ise 5 mb büyüklüğünde test dosyası kullanılarak yapılacak.

Fiber internet, xDSL, kablo internet gibi bağlantı çeşitleri için verilen hizmetlere ilişkin ölçüm sonuçları ayrı ayrı gruplandırılarak raporlandırılacak.

-Bağlantı süresi-

İşletmecinin geçerli bir bağlantı talebi aldığı günden, aboneye hizmeti çalışır durumda verdiği güne kadar geçen süre olan bağlantı süresi; tüm resmi tatiller de dahil olmak üzere gün cinsinden ölçülecek, abonelik sözleşmesinin imzalandığı andan itibaren başlayacak. Bağlantı süresi, abonenin işletmeciden birden fazla hizmet talep etmesi veya birden fazla yer için bağlantı talebinde bulunması durumunda her bir hizmet talebi veya bağlantı talep edilen yer için ayrı ayrı ölçülecek.

-İdari para cezaları ve diğer yaptırımlar-

Tebliğ kapsamında yükümlü olan işletmecilerin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliğinin idari para cezaları ile ilgili diğer yaptırım hükümleri uygulanacak.

Tebliğde yer alan yükümlülükler, BTK ile görev sözleşmesi imzalamak suretiyle kablo internet hizmeti sunan işletmeciler için 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacak.
Tebliğ bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS