bilim-teknoloji

"Çanakkale Destanı"nın masaüstü oyununu yaptılar

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Teknoloji

"Çanakkale Destanı"nın masaüstü oyununu yaptılar

"Çanakkale Destanı"nın masaüstü oyununu yaptılar

Bursa'da bir firma, Türkiye'de ilk kez "Uyanış Çanakkale Destanı" adıyla masaüstü oyun üretti. Yayınevi sahibi Turgut: "Gençlerimizin kendi değerlerini, gerçek kahramanlarını tanımalarını, sanal ve sahte kahramanların hipnozundan kurtulmalarını istiyoruz".

Bursa'da bir firma, Türkiye'de ilk kez "Uyanış Çanakkale Destanı" adıyla masaüstü oyun üretti. Bursa'da açılan kitap fuarında tanıtılan oyun, çocuklar kadar gençler ve yetişkinlerden de ilgi gördü.

Fuarı gezen çok sayıda kişi, Türk tarihiyle ilgili böyle bir oyun hazırlayan yayınevini kutladı ve benzer oyunlar yapılmasını istedi.

Yayınevi sahibi Suat Turgut, 2005'ten bu yana Türk tarihini çocuklar ve gençlere sıkmadan, doğru şekilde anlatmak için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Türk tarihini çizgi romanla anlattıklarını ifade eden Turgut, "Çanakkale Destanı, İstiklal Harbi, Kadın Kahramanlar gibi çizgi romanlar hazırladık. Son olarak doğu cephesini işledik. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana'nın kurtuluş destanlarını çizgi romana döktük. Bu kitaplarımız çocuklar ve gençlerden büyük ilgi gördü" dedi.

Turgut, çizgi romanları okuyan çocuk ve gençlerin Türk tarihini yakından tanıdığını belirterek, "Gençlerimizin kendi değerlerini, gerçek kahramanlarını tanımalarını, sanal ve sahte kahramanların hipnozundan kurtulmalarını istiyoruz. Kitaplarımızı okuyanlar bu noktaya geliyorlar" diye konuştu.

Çocuklar hem oynuyor hem öğreniyor

Oyunun Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen Turgut, şunları kaydetti: "Yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda 'Uyanış Çanakkale Destanı' adıyla masaüstü oyun yaptık. Bu masaüstü oyunu zarsız yaptık. Çocuklar, 'zar attım kazandım' diye oyun oynamamalı. Kazanmak, bir konuda başarının sonunda olması gerekiyor. Zarla kazanmak çocukları olumsuz etkiliyor. Bu yüzden oyunumuz zarsız ve eğitici olmalıydı. Tamamen tarihi bilgiye dayalı oyunumuz 200 sorudan oluşuyor. Kartlarda yazılı soruların cevabı bilindiği sürece ilerleniyor. Bu sorular da Çanakkale Savaşları ağırlıklı olmak üzere Türk tarihiyle ilgili. Cevapları da yanında. Oyunculardan biri soruyu soruyor, cevabını da görüyor. 3-4 seçenekli şıklar var. Karşısındaki rakibi cevaplıyor. Bildikçe ilerliyor. Heyecan yaşıyor, öğreniyor. Herkesin zevkle oynayacağı bir oyun planladık."

Tarih öğretmenlerinin desteğiyle hazırladıkları oyunda 7 oyuncak asker bulunduğunu, bunlarla ilerlendiğini ifade eden Turgut, "İki kişiden dört kişiye kadar oynanabiliyor.Örneğin 'İzmir'i Yunanlıların işgaline karşı ilk kurşunu sıkan gazeteci kimdir?' diye soru var. Cevapta ise 'Hasan Tahsin, Şahin Bey ve Halide Edip' gibi 3 seçenek bulunuyor. Seçenekler içinden 'Hasan Tahsin' dediniz ve ilerliyorsunuz. Sorudaki rakama göre örneğin 5 adım ilerliyorsunuz.
Düşman cephesine düştünüz. Mermileriniz var, sağlık puanlarınız var. Sağlık puanı harcayarak tedavi olup ilerliyorsunuz" dedi.

Oyuncuların sadece soru kartlarıyla değil oyunun üzerindeki yazılarla da öğrendiğini belirten Turgut, "Seyit Onbaşı'yı tanıyorlar, her adımda bir şeyler öğreniyorlar. Zafere giden yol var. O yolda yazılan her şey tarihle ilgili. Birinci bitiren kahraman oluyor. 49 liradan satıyoruz. İçinde ayrıca 5 çizgi roman, Çanakkale Destanı DVD'si, büyük bir poster ile Gelibolu Yarımadası'nın gezi özeti var" diye konuştu.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS