Son Darbe: 28 Şubat - 3. Bölüm

Son Darbe: 28 Şubat -  3. Bölüm

CNN TÜRK’te, Mehmet Ali Birand'ın yönetiminde geniş bir kadronun emek verdiği, Türk siyasetinin en önemli yol kazalarından birini anlatan “Son Darbe: 28 Şubat” belgeselinin 3. bölümü bu akşam saat 21.00'de yayınlanıyor.

Belgeselin 3. bölümünde, Türkiye'yi kasıp kavuran PKK terörü mercek altına alınıyor. Tansu Çiller'in terör politikası, savaş çarklarının dönmeye başlamasıyla birlikte ordunun yeniden yapılanması, korucuların ve özel timin sahaya çıkışı inceleniyor. Kürt milletvekilllerinin mecliste tutuklanması, Kürtlere siyaset yolunun kapatılmak istenmesi, öldürülen Kürt işadamları ve düşünürler, Mercümek ve Civangate skandalları ile Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne dahil olması anlatılıyor. Bu bölümde röportajlarına yer verilecek isimlerden bazıları ise şunlar: Altay Tokat, Necmettİn Erbakan, Necati Özgen, Mehmet Ağar, Süleyman Demirel, Hasan Ekinci, Atilla Kıyat, Fehmi Işıklar, Talat Şalk, Sırrı Sakık, Ufuk Uras, Cem Duna, Hüsamettin Cindoruk.


Genel koordinatörlüğünü Reyhan Yıldız'ın, yönetmenliğini Özgül Ören'in, görüntü yönetmenliğini Güngör Yılmaz'ın, danışmanlığını Talip Korkmaz'ın, araştırmalarını Günel Cantak ve Yasemin Gül'ün yaptığı 12 bölümden oluşan belgesel için 100’den fazla yerli ve yabancı tanıkla konuşuldu.  


Necmettin Erbakan’dan Hüsnü Mübarek'e, Süleyman Demirel’den Theodoros Pangolos’a, Mehmet Ağar'dan Hatip Dicle’ye, Recep Tayyip Erdoğan'dan Meral Akşener'e, Fadime Göktepe'den Akın Birdal’a, Zafer Mutlu’dan Mesut Yılmaz'a tanıklar, Özal’ın ölümünden Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan oluşuna uzanan süreçte, yakın tarihimizin en sıcak anlarını bu belgeselle hafızalarımıza emanet ediyor.


Madımak Oteli katliamı, Refah Partisi’nin iktidar yürüyüşü, Sabancı Suikastı, Gazi Olayları, Susurluk Skandalı, DEP'li milletvekillerinin mecliste polis tarafından gözaltına alınması, Tansu Çiller’in terörle mücadele politikası, Yunanistan'la savaşın eşiğinden döndüğümüz Kardak Krizi, Hayata Dönüş Operasyonu, Öcalan’ın yakalanış sürecinde CIA ile yapılan anlaşmanın perde arkası, olay yaratan ve yasaklanan Kürt raporu, MGK toplantısında cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlatılması, Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi günleri gibi, son 10 yılın en önemli dönemeçleri tanıkların anlatımıyla ekrana geliyor.


YAYIN TARİHİ: 15 ŞUBAT 2012 / ÇARŞAMBA
YAYIN SAATİ: 21.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS