Son Darbe: 28 Şubat - 4. Bölüm

Son Darbe: 28 Şubat - 4. Bölüm

CNN TÜRK’te, Mehmet Ali Birand'ın yönetiminde geniş bir kadronun emek verdiği, Türk siyasetinin en önemli yol kazalarından birini anlatan “Son Darbe: 28 Şubat” belgeselinin 4. bölümü bu akşam saat 21.00'de yayınlanıyor.

Belgeselin 4. bölümünde, İstanbul'da 3 günlük bir Alevi ayaklanmasına neden olan Gazi olayları, Türkiye ile Avrupa Parlamentosu arasında patlak veren “fahişe” skandalı, gözaltında kayıplar, Cumartesi annelerinin biraraya geliş süreci, Doğu Ergil'in olay yaratan “Kürt raporu”, Refah Partisi'nin 1994 yerel seçimlerinden sonraki yükselişi ile 24 Aralık seçimlerinden birinci çıkması anlatılıyor.


Bu bölümde röportajlarına yer verilecek isimlerden bazıları ise şunlar: İzzettin Doğan, Doğan Genç, Salman Kaya, Nahit Menteşe, Emine Ocak, Maside Ocak, Eren Keskin, Doğu Ergil, Kemal Alemdaroğlu, Celal Adan, Nazlı Ilıcak, Yasin Hatipoğlu, Hüsamettin Cindoruk, Hüseyin Besli, Necmettin Erbakan.


Genel koordinatörlüğünü Reyhan Yıldız'ın, yönetmenliğini Özgül Ören'in, görüntü yönetmenliğini Güngör Yılmaz'ın, danışmanlığını Talip Korkmaz'ın, araştırmalarını Günel Cantak ve Yasemin Gül'ün yaptığı 12 bölümden oluşan belgesel için 100’den fazla yerli ve yabancı tanıkla konuşuldu.  


Necmettin Erbakan’dan Hüsnü Mübarek'e, Süleyman Demirel’den Theodoros Pangolos’a, Mehmet Ağar'dan Hatip Dicle’ye, Recep Tayyip Erdoğan'dan Meral Akşener'e, Fadime Göktepe'den Akın Birdal’a, Zafer Mutlu’dan Mesut Yılmaz'a tanıklar, Özal’ın ölümünden Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan oluşuna uzanan süreçte, yakın tarihimizin en sıcak anlarını bu belgeselle hafızalarımıza emanet ediyor.


Madımak Oteli katliamı, Refah Partisi’nin iktidar yürüyüşü, Sabancı Suikastı, Gazi Olayları, Susurluk Skandalı, DEP'li milletvekillerinin mecliste polis tarafından gözaltına alınması, Tansu Çiller’in terörle mücadele politikası, Yunanistan'la savaşın eşiğinden döndüğümüz Kardak Krizi, Hayata Dönüş Operasyonu, Öcalan’ın yakalanış sürecinde CIA ile yapılan anlaşmanın perde arkası, olay yaratan ve yasaklanan Kürt raporu, MGK toplantısında cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlatılması, Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi günleri gibi, son 10 yılın en önemli dönemeçleri tanıkların anlatımıyla ekrana geliyor.


YAYIN TARİHİ: 16 ŞUBAT 2012 / PERŞEMBE
YAYIN SAATİ: 21.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS