Son Darbe: 28 Şubat - 5. Bölüm

Son Darbe: 28 Şubat -  5. Bölüm

CNN TÜRK’te, Mehmet Ali Birand'ın yönetiminde geniş bir kadronun emek verdiği, Türk siyasetinin en önemli yol kazalarından birini anlatan “Son Darbe: 28 Şubat” belgeselinin 5. bölümü 17 Şubat Cuma günü saat 21.00'de yayınlanıyor.

Belgeselin 5. bölümünde, Türkiye'yi Yunanistan'la savaşın eşiğine getiren Kardak kayalıkları krizi, Manisa'da çoğu liseli bir grup gencin gördüğü işkenceyi konu alan dava, gazeteci Metin Göktepe'nin gözaltında işkenceyle öldürülüşü, Sabancı suikastının perde arkası, 24 Aralık seçimleri sonrasında koalisyon görüşmeleri devam ederken askerin devreye girmesi ve Anayol hükümetinin kuruluşu ile Refah Partisi'nin Anayol'u devirip Refahyol'u kurma süreci anlatılıyor.

Bu bölümde röportajlarına yer verilecek isimlerden bazıları ise şunlar: Süleyman Demirel, Theodoros Pangalos, İnal Batu, Savas Kalenderidis, Emrah Sait Erda, Sema Taşar, Sabri Ergül, Meryem Göktepe, Fadime Göktepe, Ersin Kalkan, Mesut Yılmaz, Yıldırım Aktuna, İsmet Sezgin, Mustafa Kalemli, Zafer Mutlu, Şevket Kazan, Rifat Serdaroğlu, Hasan Ekinci, Abdüllatif Şener, Nahit Menteşe, Eyüp Aşık, Atilla Kıyat, Celal Adan, Köksal Toptan.

Genel koordinatörlüğünü Reyhan Yıldız'ın, yönetmenliğini Özgül Ören'in, görüntü yönetmenliğini Güngör Yılmaz'ın, danışmanlığını Talip Korkmaz'ın, araştırmalarını Günel Cantak ve Yasemin Gül'ün yaptığı 12 bölümden oluşan belgesel için 100’den fazla yerli ve yabancı tanıkla konuşuldu.  

Necmettin Erbakan’dan Hüsnü Mübarek'e, Süleyman Demirel’den Theodoros Pangolos’a, Mehmet Ağar'dan Hatip Dicle’ye, Recep Tayyip Erdoğan'dan Meral Akşener'e, Fadime Göktepe'den Akın Birdal’a, Zafer Mutlu’dan Mesut Yılmaz'a tanıklar, Özal’ın ölümünden Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan oluşuna uzanan süreçte, yakın tarihimizin en sıcak anlarını bu belgeselle hafızalarımıza emanet ediyor.

Madımak Oteli katliamı, Refah Partisi’nin iktidar yürüyüşü, Sabancı Suikastı, Gazi Olayları, Susurluk Skandalı, DEP'li milletvekillerinin mecliste polis tarafından gözaltına alınması, Tansu Çiller’in terörle mücadele politikası, Yunanistan'la savaşın eşiğinden döndüğümüz Kardak Krizi, Hayata Dönüş Operasyonu, Öcalan’ın yakalanış sürecinde CIA ile yapılan anlaşmanın perde arkası, olay yaratan ve yasaklanan Kürt raporu, MGK toplantısında cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlatılması, Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi günleri gibi, son 10 yılın en önemli dönemeçleri tanıkların anlatımıyla ekrana geliyor.

YAYIN TARİHİ: 17 ŞUBAT 2012 / CUMA
YAYIN SAATİ: 21.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS