Son Darbe: 28 Şubat - 8. Bölüm

Son Darbe: 28 Şubat -  8. Bölüm

CNN TÜRK’te, Mehmet Ali Birand'ın yönetiminde geniş bir kadronun emek verdiği, Türk siyasetinin en önemli yol kazalarından birini anlatan “Son Darbe: 28 Şubat” belgeselinin 8. bölümü bu akşam saat 21.00'de yayınlanıyor.

Belgeselin 8. bölümünde, hükümete tavsiye değil talimat verilen MGK toplantısının perde arkası, Erbakan'a yöneltilen suçlamalar ve Erbakan'ın yaklaşımı, başbakanın toplantı kararlarını imzalamamak için yaptığı görüşmelerin perde arkası ve 5 gün süren imza direnişi, 


Cumhuriyet tarihinde ilk kez iktidardaki bir partiye kapatma davası açılması, ordunun Genelkurmay'ın irtica konulu brifinglerinde “laik cumhuriyeti korumak için gerekirse silah kullanırız!” mesajı verilmesi ve bunun hemen ardından DYP'de başlayan istifa depreminin perde arkası anlatılıyor.


Bu bölümde röportajlarına yer verilecek isimler şunlar: Meral Akşener, Taner Baytok, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Nazlı Ilıcak, Celal Adan, Bekir Aksoy, Oktay Ekşi, Fikret Bila, Mustafa Ağaoğlu, Şevket Kazan, Bülent Arınç, Mustafa Kalemli, Fehmi Koru, Güneri Cıvaoğlu, Ali Bayramoğlu, Zafer Mutlu, Beşir Atalay, Yekta Güngör Özden, Ertuğrul Özkök, Sedat Aloğlu, Derya Sazak, Hasan Ekinci, İrfan Köksalan, Yıldırım Aktuna, Hüsamettin Cindoruk.


Genel koordinatörlüğünü Reyhan Yıldız'ın, yönetmenliğini Özgül Ören'in, görüntü yönetmenliğini Güngör Yılmaz'ın, danışmanlığını Talip Korkmaz'ın, araştırmalarını Günel Cantak ve Yasemin Gül'ün yaptığı 12 bölümden oluşan belgesel için 100’den fazla yerli ve yabancı tanıkla konuşuldu.


Necmettin Erbakan’dan Hüsnü Mübarek'e, Süleyman Demirel’den Theodoros Pangolos’a, Mehmet Ağar'dan Hatip Dicle’ye, Recep Tayyip Erdoğan'dan Meral Akşener'e, Fadime Göktepe'den Akın Birdal’a, Zafer Mutlu’dan Mesut Yılmaz'a tanıklar, Özal’ın ölümünden Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan oluşuna uzanan süreçte, yakın tarihimizin en sıcak anlarını bu belgeselle hafızalarımıza emanet ediyor.


Madımak Oteli katliamı, Refah Partisi’nin iktidar yürüyüşü, Sabancı Suikastı, Gazi Olayları, Susurluk Skandalı, DEP'li milletvekillerinin mecliste polis tarafından gözaltına alınması, Tansu Çiller’in terörle mücadele politikası, Yunanistan'la savaşın eşiğinden döndüğümüz Kardak Krizi, Hayata Dönüş Operasyonu, Öcalan’ın yakalanış sürecinde CIA ile yapılan anlaşmanın perde arkası, olay yaratan ve yasaklanan Kürt raporu, MGK toplantısında cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlatılması, Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi günleri gibi, son 10 yılın en önemli dönemeçleri tanıkların anlatımıyla ekrana geliyor.YAYIN TARİHİ: 22 ŞUBAT 2012 / ÇARŞAMBA


YAYIN SAATİ: 21.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS