Son Darbe: 28 Şubat - 12. Bölüm

Son Darbe: 28 Şubat - 12. Bölüm

CNN TÜRK’te, Mehmet Ali Birand'ın yönetiminde geniş bir kadronun emek verdiği, Türk siyasetinin en önemli yol kazalarından birini anlatan “Son Darbe: 28 Şubat” belgeseli bu akşam saat 21.00'de 12. bölümüyle ekrana geliyor.

Belgeselin 12. Bölümünde, Cumhurbaşkanı Sezer'in hükümeti yolsuzlukla mücadeleyi engellemekle suçladığı ve ardından cumhurbaşkanına anayasa kitapçığının fırlatıldığı olaylı MGK toplantısının perde arkası, bu toplantı sonrasında patlayan Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi ve Kemal Derviş'in “kurtarıcı” olarak Türkiye'ye davet edilmesi, Fazilet Partisi’nin kapatılmasıyla Milli Görüş’teki yol ayrımı ve Saadet Partisi ve AK Parti’nin kurulması, Başbakan Ecevit’in hastalığı, DSP’deki troyka depremi, koalisyon hükümetinin erken seçim, başka bir deyişle siyaseten intihar kararını vermesi, iktidar yolunda Ak Parti’nin önüne çıkan engeller ve partinin 3 Kasım zaferi ile Erdoğan’ın seçimden 3 ay sonra başbakan olabilmesi anlatılıyor. 


Bu bölümde röportajlarına yer verilecek isimlerden diğerleri ise şunlar: Mesut Yılmaz, Kemal Derviş, Şevket Kazan, Hüseyin Besli, Yasin Hatipoğlu, Bülent Arınç, Nusret Bayraktar, Temel Karamollaoğlu, Şevket Bülent Yahnici, Volkan Vural, Hakan Tartan, Hikmet Sami Türk, Atilla Kıyat, Recep Tayyip Erdoğan.
Genel koordinatörlüğünü Reyhan Yıldız'ın, yönetmenliğini Özgül Ören'in, danışmanlığını Talip Korkmaz'ın yaptığı 12 bölümden oluşan belgesel için 100’den fazla yerli ve yabancı tanıkla konuşuldu.


Necmettin Erbakan’dan Hüsnü Mübarek'e, Süleyman Demirel’den Theodoros Pangolos’a, Mehmet Ağar'dan Hatip Dicle’ye, Recep Tayyip Erdoğan'dan Meral Akşener'e, Fadime Göktepe'den Akın Birdal’a, Zafer Mutlu’dan Mesut Yılmaz'a tanıklar, Özal’ın ölümünden Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakan oluşuna uzanan süreçte, yakın tarihimizin en sıcak anlarını bu belgeselle hafızalarımıza emanet ediyor.


Madımak Oteli katliamı, Refah Partisi’nin iktidar yürüyüşü, Sabancı Suikastı, Gazi Olayları, Susurluk Skandalı, DEP'li milletvekillerinin mecliste polis tarafından gözaltına alınması, Tansu Çiller’in terörle mücadele politikası, Yunanistan'la savaşın eşiğinden döndüğümüz Kardak Krizi, Hayata Dönüş Operasyonu, Öcalan’ın yakalanış sürecinde CIA ile yapılan anlaşmanın perde arkası, olay yaratan ve yasaklanan Kürt raporu, MGK toplantısında cumhurbaşkanına anayasa kitapçığı fırlatılması, Recep Tayyip Erdoğan'ın cezaevi günleri gibi, son 10 yılın en önemli dönemeçleri tanıkların anlatımıyla ekrana geliyor.


YAYIN TARİHİ: 28 ŞUBAT 2012 / SALI
YAYIN SAATİ: 21.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS