Aydın Doğan'ın konuşmasının tam metni

Aydın Doğan'ın konuşmasının tam metni

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, gözden geçirilerek yenilenen Doğan Grubu Yayın İlkeleri'ni bir konuşmaya açıkladı.

Aydın Doğan'ın konuşmasının tam metni:

"Değerli çalışma arkadaşlarım, bundan 13 yıl evvel, Türk Basın tarihinde bir ilke imza attık. Doğan Medya Grubu yayın ilkelerimizi belirledik. Bunun hazırlığını yaparken New York Times, Washington Post, Le Monde, BBC ve CNN gibi dünyanın önde gelen başarılı kuruluşlarının ilkelerini de inceledik.

Ayrıca bu ilkelerin uygulanmasında gözetim görevi üstlenmesi için Doğan Yayın Konseyi'nin oluşturduk. O günlerde bazı gazeteci arkadaşlarım bana 'Patron, biz bu ilkeleri yayınlayınca herkes sürekli bizden hesap soracak. Halbuki rakip medya kurulşları yayın ilkeleri yayınlayıp kamuoyuyla paylaşmadığı için, daha vahim mesleki hata yapsalar biler kimse onlardan hesap sormayacak' demişlerdi. Ben, o gün de aynı cevabı vermiştim, bugün de aynı cevabı veriyorum. 'Doğan Grubu Türk medyasının lider grubu olarak bu sorumluluğu taşımak zorundadır. Medya sektörünün çıtasını hep daha yukarıya çekmek bizim görevimizdir. Şimdi bakıyorum, o gün için büyük iş başarmışız. Yayın konseyindeki arkadaşlarımız önemli bir vazifeyi yerine getirmişler. Bu oluşumda büyük katkıları olan değerli arkadaşlarım Prof. Erdoğan Teziç, Mehmet Ali Yalçındağ, Mehmet Yılmaz, Orhan Biragit, Ertuğrul Özkök, Hakkı Devrim, Oktay Ekşi, Güneri Civaooğlu, Şenes Erzik, Doğan Heper, Hasan Pulur, Sami Kohen, Prof. Feride Acar, Özdem Sanberk, Altan Öymen, Taha Akyol, Doğan Hızlan, Prof. Aydın Uğur, Afitap Pusat'a ayrı ayrı teşekkür ederim.

Değerli arkadaşlarım, 1990'ların sonlarında özel televizyonların sayısı çok azdı, haber televizyonları yeni kurulmuştu. Radyo tabi vardı ama internet hayatımıza yeni yeni girmeye başlamıştı ve nereye gideceğini hiçbirimiz kestiremiyorduk. Sosyal medyanın doğuşu ise yıllarca ötedeydi.

Bugün ise Türkiye'de 200 ulusal özel televizyon kanalı, 100'e yakın ulusal gazete, yüzlerce internet haber sitesi var. Hayatımıza birkaç yıl evvel giren sosyal medyanın milyonlarca kullanıcısı var.

Medyanın tanımı değişti, çerçevesi büyüdü. Doğan Medya ilkelerini de sektörümüzün bu genişleyen tanımı içerisinde yeniden ele aldık. 15 yıla yakındır ilkelerin uygulanmasındaki edindiğimiz tecrübeyi de göz önünde tutarak bunları yeniledik. Ancak ilkelerimizin özü değişmedi: Özümüz doğru, adil, ilkeli yayıncılık yapmaktır.

Bu ilkelerle ilgili olarak, çok önem verdiğim iki noktayı söylemek istiyorum.

1- Bu ilkeleri bizzat gazeteciler hazırladı. Bunlar empoze edilen ilkeler değil, bizzat sizlerin kendi tayin ettiğiniz sorumluluklardır.

2- Biz de hissedarlar olarak okuduk, benimsedik ve arkasına bunun uygulanması iradesini koyduk.

Bunların uygulanması konusunda işbirliğinize güveniyorum. Elbette işimiz kolay değil. Gazetecilik demek hızlı olmak demektir. Dün hız dediğimiz şey, akşam saat yedide bağlanan bir gazeteyi yetiştirmekti. Bugün hız ve sürat, internette, radyoda, haber televizyonunda iki dakika sonraya haber yetiştirmek anlamına geliyor.

Arkadaşlar; sürat ve hızlı davranma zarureti, yanlış haber yapmanın, insanlara zarar verip, iftira atmanın bahanesi olamaz. Haber atlamayacağız, hızlı davranacağız, başkalarından önce vereceğiz ama yanlış ve kasıtlı haber vermeyeceğiz. Tek bir kişiye, tek bir kuruma haksızlık etmemek için azami gayret sarfedeceğiz. Bugün gazetecilerin önündeki büyük sınav, bu iki zorunluluğun birbiriyle çelişkili bir şey olmadığını ispatlamaktır. 

Gazeteciler işlerine müdahale edilmesinden hoşlanmazlar. Bunu basın özgürlüğüne müdahale olarak görürler. Bugün açıkladığımız ilkeler, basın özgürlüğüne kesinlikle müdahale anlamına gelmiyor. Tam aksine basın özgürlüğünü kuvvetlendiriyor. Tekrar altını çiziyorum. Sorumluluk duygusuyla, ilkeli duruşla desteklenmiş basın özgürlüğü, hiçbir şekilde yıkılmayacak sağlam bir kale inşa etmek demektir. 

Değerli arkadaşlarım, bugün mutluyum. 13 yıl öncesinden daha da umutluyum. Hepinizin mesleğinize olan saygısından eminim. Sizden dileğim, bu ilkeleri kendi ilkeleriniz haline getirmenizdir. Bu hem kendimize hem mesleğimize hem de yaşadığımız topluma karşı görevimizdir. Oluşturulacak yeni kurula ne kadar az iş düşerse, kendimizi o kadar başarılı saymalıyız. 

Bu duygularla hepinize sevgiler sunuyorum." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS