AP'den Egemen Bağış'a destek!

AP'den Egemen Bağış'a destek!

"1915'te Ermenilere soykırım yapılmamıştır" şeklindeki açıklaması nedeniyle İsviçre'nin Zürih Savcılığı'nın hakkında soruşturma başlattığı AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten'den destek geldi.

Bağış'la görüşmesinin ardından İsviçre ve Fransa'nın ifade özgürlüğünü mahkemeler yoluyla kısıtlamaya yönelik çabalarını eleştiren Oomen-Ruijten, "Herkes düşüncelerini özgürce ifade edebilmelidir" dedi.

1915 olaylarıyla ilgili Türkiye'nin arşivlerinin açılarak ortak tarih komisyonunca incelenmesi önerisine destek veren Raportör Oomen-Ruijten, "İsviçre'de olsun, Fransa'da olsun Avrupa'da ve Türkiye'de herkes düşündüğünü hiçbir kısıtlama olmadan söyleyebilmelidir" dedi.

Türkiye'de de ifade özgürlüğü noktasında bazı sorunlar bulunduğunu savunan Oomen-Ruijten, AP Dış İlişkiler Komitesi'nin gündeminde bulunan son Türkiye taslak raporu bunlara da dikkat çektiğini dile getirdi. 

Oomen-Ruijten, bazı AP üyelerinin kaleme aldığı Türkiye raporu taslağına 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını dahil etme girişimlerini onaylamadığını belirterek, "sonucu oylamada göreceğiz" dedi.

Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülmeye devam eden Türkiye raporu taslağında Türkiye ve Ermenistan'a, imzaladıkları protokolleri önşartsız onaylayarak ilişkileri normalleştirme yönünde adım atmaları ve sınırın açılması çağrısı yapılıyor.

"Yunanistan'a yardım etmek istiyorsanız..."

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Avrupa Parlamentosu'nun ikinci büyük siyasi grubu Sosyalistlerin Başkanı Hannes Swoboda ile görüşmesinde "Yunanistan'a gerçekten yardım etmek istiyorsanız, Türkiye'ye vize serbestisi için çalışın" mesajını verdi.

Bağış ve Swoboda, görüşme öncesinde basın görüntü alırken Yunanistan'la ilgili izlenimlerini paylaştı.

Swoboda'ya 2 hafta önce Yunanistan'ı ziyaret ettiğini ve krize rağmen Yunan halkını mutlu gördüğünü anlatan Bağış, "Şu anda en çok ihtiyaç duydukları şey Türk turistlerin gelmesi ve ekonomilerini canlandırması. Bunun için vizelerin kalkması gerekiyor. Yunanistan'a gerçekten yardım etmek istiyorsanız Türkiye'ye vize serbestisi için çaba göstermelisiniz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS