BM-İsrail, otelde gizlice buluştu

BM-İsrail, otelde gizlice buluştu

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın New York'ta BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleriyle görüştüğü öğrenildi. Görüşmenin BM genel merkezindeki BMGK toplantı salonu yerine, kentte bir otelde yapıldığı bildirildi.

Lieberman'ın görüşmede BMGK'nın 15 üyesinin temsilcilerine Ortadoğu barış görüşmeleri ve İran ile İsrail arasında giderek gerginleşen durumla ilgili bilgi verdiği öğrenildi.

İsrail'in BM Daimi Temsilciliğinden verilen bilgiye göre Lieberman, BMGK temsilcilerine, El Fetih ile Hamas arasında varılan anlaşmanın, "barış görüşmelerinin ilerlemesine ya da Filistin halkının refahına hizmet etmeyeceğini" ve "anlaşmanın (Filistin Devlet Başkanı) Mahmud Abbas ile (Hamas lideri) Halit Meşal'in kişisel çıkarlarını yansıttığını" söyledi.

BM'de basına sızan bilgilere göre Lierberman toplantıda geçici Filistin birlik hükümetinin içinde Hamas'ın yer almasının, barış çabalarına olumsuz etkide bulunacağını da vurguladı.

Toplantıda İsrail'in, İran'ın nükleer programı ve iki ülke arasında tırmanan gerginliğe ilişkin konuları da gündeme getirdiği öğrenildi.

Lieberman'ın BM genel merkezi yerine, New York'ta bir otelde diplomatlarla görüşmesi ve basına görünmekten kaçınması dikkati çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS