"Fransa Minsk üçlüsünden çıkmalı"

"Fransa Minsk üçlüsünden çıkmalı"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasının öngören yasa tasarısın Fransa senatosu tarafından kabul edilmesinden sonra Fransa'nın açıkça taraf olduğunu ispatladığını ifade ederek, "Minsk üçlüsü içerinde bu vesile ile Fransa'nın artık çıkması lazım" dedi.

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'ın ulusal televizyon kanalı ANS'de haftalık yayımlanan "Hesabat" programında Azeri gazeteci Ganire Ataşova'nın sorularını cevapladı.

"Fransa Senatosu'nda kabul edilen Ermeni yasa tasarının Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin seçim kampanyası mı yoksa Ermeni diasporasının gücü mü?" sorusuna Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin bir müddet önce Ermenistan'ı ziyaret ettiğini, ziyaret sırasında ise Türkiye aleyhine açıklamalarda bulunduğunu hatırlatarak, ziyaret sırasında Fransa parlamentosunda ve senatosunda neler yapılacağının orada ortaya çıktığını, Sarkozy'nin yürüttüğü siyasetin de bir seçim kampanyası olduğunu dile getirdi.


Seçimleri kaybetmesi durumunda Sarkozy'nin bırakacağını dile getirdiğini hatırlatan Erdoğan, kamuoyu araştırmalarında Fransa anamuhalefet lideri Holand'ın önde olduğunu gösterdiğini ifade etti.


Başbakan Erdoğan, Sarkozy'nin Ermenilerle ilişkilerde hiçbir zaman dürüst ve samimi davranmadığını da ifade ederek, "Aslında Sarkozy, taraf olduğunu ortaya koydu. Şu anda Sarkozy yani Fransa, Minsk üçlüsü arasında yer alıyor mu? Alıyor. Amerika, Rusya, Fransa. Şimdi burada özellikle Sarkozy, Ermeni ile ilgili ortaya koyduğu tavırla taraf olduğunu bir defa açıkça ispatladı. Minsk üçlüsü içerisinden bu vesile ile Fransa'nın artık çıkması lazım. Fransa sadece Türkiye'ye karşı burada böyle bir tavır, böyle bir adım atmadı. Aynı zamanda Dağlık Karabağ konusunda da taraf olduğunu ortaya koymak suretiyle orada da Fransa'nın herhangi bir tavrına, düşüncesine, onun oradaki hakimliğine güvenilemez. Burada özellikle Azerbaycan yönetiminin tüm Azeri kardeşlerimizin de dikkatli olması gerekiyor" diye konuştu.


Erdoğan, Fransa milletvekillerinden bazılarının Ermeni teklifini Anayasa Konseyi'ne götürdüklerini, buradan çıkacak kararla yanlıştan dönülmesini umduklarını söyledi.


"Hala verilebilen bir karar ortada yok"


Başbakan Erdoğan, "Fransa'nın Minsk Grubunda çıkarılması durumunda bölgenin durumu nasıl olur?" sorusuna "Şu anda Fransa'nın buradan çekilmesi halinde bu işin hakimliğini Amerika ve Rusya götürecektir. Tabii burada işin nihayetinde BM Güvenlik Konsey'inde devreye girme suretiyle yıllar yılı uzayan bu konu -ki 20 yılı artık aşmış bulunuyor- temenni ederiz ki, burada da biran önce bir karara varacak şekilde gerek Amerika gerekse Rusya eğer illaki üçüncü ülke bulunması gerekiyorsa bir üçüncü ülke buraya bulunulabilir. Bir üçüncü ülke bulunmak suretiyle burada da bir nihai karara varmak gerekiyor" dedi.


Gazeteci Ataşova, 1915 olayları ile ilgili Ermeni diasporasının ABD'de çalışmalar yürüttüğünü hatırlatarak, Ermeni iddialarına karşı Türkiye'nin hangi çalışmalar yürütüğüyle ilgili soruya ise Başbakan Erdoğan, şu şekilde cevap verdi:


"Onlar görevini yapacak, biz de zaten bu konu ile ilgili görevimizi yapıyoruz. Biz dünyadaki Ermeni diaporasının iddialarını kabul etmiyoruz. Biz diyoruz ki: Bizim bütün arşivlerimiz açık, gelsinler tarihçiler buralarda incelemelerini yapsınlar, hukukçular incelemelerini yapsınlar, kendi arşivleri varsa arşivlerini açsınlar. "


"Yapılacakların sınırı yoktur"


Erdoğan, "Hocalı soykırımının dünyada tanınması için Türkiye'nin bir adım atabilirim mi?" sorusuna "Bunların atılmaması diye bir şey söz konusu değil. Zaten Hocalı katliamı, her zaman bizim gündemimizde her zaman bunları konuşuyoruz. Bununla ilgili siyasi bir karar verilmesi gerekiyorsa bu kararı vermekte de Türkiye'nin işi zor değil. Bunlar rahatlıkla verilebilir. Bütün mesele oturulup yol haritasını çizeriz. Yol haritasını çizdikten sonra da bu adımlar rahatlıkla atılır, atılabilir" karşılığını verdi.


"Fransa Senatosu tarafından kabul edilen Ermeni teklifiyle ilgili Azerbaycan yönetiminin tavrı sizi memnun ediyor mu?" sorusuna ise Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:


"Doğrusu tabii Azeri kardeşlerimiz, gerek Fransa'da, gerek Azerbaycan'da ellerinde gelen gayreti ortaya koydular. Gördüğümüz kadarıyla takip edebildiğimiz kadarıyla yapılabilecek olanları yaptılar. Tabii daha çok yapılabilecek şeyler olabilir. Yapılacak olanların sınırı yoktur. Daha çok şeyler de yapılabilir. Nitekim bizde belki yaptıklarımızın hepsini yapamamış olabiliriz. "


"Anayasa Konseyi'nin kararını bekliyoruz"


"Fransa'nın bu adımı Türkiye-Ermenistan ilişkilerini nasıl etkileyecek, Zürih protokolleri duracak mı, yoksa süreç ilerleyecek mi?" sorusunu Erdoğan, "Şu anda bizim bazı yaptırımlarımız var. Tabii biz Anayasa Konseyi'nin kararını bekliyoruz. Anayasa Konseyi'nden çıkacak karardan sonra tekrar bir durum değerlendirmesi yapacağız ve bu durum değerlendirmesine göre de adımlarımız atacağız" diye yanıtladı.


Gaz sorunu


"Türkiye ile Azerbaycan arasında gaz sorunu tamamıyla çözüldü mü?" sorusuna başbakan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:


"Bizim o noktalarda aramızda sorunumuz yok, yani şimdi bizim önümüzdeki en önemli sorun artacak olan Azerbaycan doğal gazının biliyorsunuz Avrupa'ya gidişidir. Ama bunun yanında tabii şu anda Azerbaycan'ın biliyorsunuz. İzmir Aliağa'daki yatırımları çok büyük önem arz ediyor. Orada şimdi çok ciddi, çok büyük bir yatırımın içerisinde Azerbaycan ve İlham kardeşimle beraber orada temeller attık, açılışlar yaptık. Şimdi onlar yükseliyor."


"Beşar'ın yönetimi bırakması lazım"


İran'ın, Türkiye'yi Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı suçladığına yönelik soru üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:


"Kesinlikle artık Beşar'ın yönetimi bırakması lazım. Artık bu safhaya gelmiştir. Bunun başka çaresi yoktur ve artık bu yönetimin kalması da zaten söz konusu değildir. Yani eğer Rusya şu anda kalmamı istedi. İran kalmamı istiyor diye düşünüyorsa hiçbir zaman yönetimler kendi halklarıyla ters düştüğü sürece orada kalamazlar ve reform adına söylediklerinin hiç birini yapmamıştır ve bu konuda da dürüst davranmıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS