Saatte 300 çocuk açlıktan ölüyor!

  1. Dünya
Saatte 300 çocuk açlıktan ölüyor!
Saatte 300 çocuk açlıktan ölüyor!

Dünya küresel açlık raporu açıklandı. Raporda, "Açlıkla mücadeleye rağmen durum kötü" deniyor. Rapora göre, 4 çocuktan biri yetersiz besleniyor, saatte 300 çocuk açlıktan ölüyor. Özellikle Afrika'da bazı ülkelerde durumun daha da kötüleştiği belirtilen raporda, Türkiye açlıkla mücadelede durumu düzelen ülkeler arasında.

4 çocuktan biri yetersiz besleniyor. Saatte 300, yılda yaklaşık 2 milyon çocuk açlıktan ölüyor. Sadece rakam olarak algılanabilir ancak, bu istatistikler gerçek.

İngiliz Save The Children adlı insani yardım kuruluşunun hazırladığı 2011 Dünya Açlık Endeksi raporunda çarpıcı tespitler var.

Rapor, dünyada açlığa karşı mücadele edilmesine rağmen, çocuklarda kronik yetersiz beslenmenin, hala büyük ölçüde görmezden gelindiğini gösteriyor.

Gelecek 15 yılda yaklaşık yarım milyar çocuk açlık nedeniyle, kalıcı hasar riskiyle karşı karşıya.

Rapor çocukların yetersiz yanlış beslenme oranlarına dikkat çekiyor, "İki yaşından sonra, bunun etkilerini geri çevirmek neredeyse imkansız" diyor.

Son 20 yılda, küresel açlık endeksinde düşüş olsa da özellikle Afrika'daki bazı ülkelerde çocukların beslenme durumu 1990'lara göre daha kötü.

O ülkeler, Kongo, Burundi, Komoros, Swaziland ve Fildişi Sahili...

Asya'dan da Kuzey Kore'deki çocuklar yarı aç.

Afrika'da her beş çocuktan 2'si açlık nedeniyle yeterince gelişemiyor. Bu kıta çapında 60 milyon çocuk demek....

Raporda, son 60 yılın en büyük kıtlığını yaşayan Somali de var. Somali'deki krizde 50 ile 100 bin arasında insanın açlıktan öldüğü belirtiliyor, "Bunların çoğu çocuktu" deniliyor.

Save The Children, "Eğer önlem alınmazsa 2025 yılına kadar 450 milyon çocuk açlıktan etkilenecek" diyor.

Türkiye'nin durumu

Raporda, Türkiye de yer almış durumda. Türkiye, Malezya, Meksika ve Kuveyt ile birlikte açlığa karşı büyük bir aşama kaydeden ülkeler arasında.

Türkiye, açlık endeksi 5'in altında, yani 'düşük' olan ülkeler kategorisinde bulunuyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS