"Büyük boy" içeceklere ayar

"Büyük boy" içeceklere ayar

ABD'nin New York kentinde tuz ve trans yağların ardından bu kez şekerli içeceklere karşı savaş açıldı. Obeziteyi asgari düzeye indirmek için Belediye Başkanı Michael Bloomberg, restoranlar, sinema salonları ve sokaktaki seyyar satıcılarda büyük boy şekerli içeceklere yasak getirmeyi planlıyor.

Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin günümüzdeki en önemli sorunlarından biri obezite.

ABD'nin en büyük kentlerinden biri olan New York'ta yaşayan yetişkinlerin yarısı ya obez ya da aşırı kilolu.

New York Belediye Başkanı Bloomberg, obeziteyi azami düzeye indirmek için önemli bir karara imza attı.

New York'ta başta restoranlar olmak üzere, sinema salonları ve sokaktaki seyyar araçlarda büyük boy şekerli ve asitli içeceklere yasak getirilecek. Yasağın önümüzdeki mart ayına kadar yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Dün içecek kutuları ve şişeleriyle sağlık işlerinden sorumlu yardımcısı Linda Gibbs'le kameraların karşısına çıkan New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg, "Obezite ulusal bir problem ancak ülkedeki bütün sağlık yetkilileri bu konu göndeme geldiğinde, ellerini iki yana kaldırarak 'Evet, çok korkunç' demekle yetiniyor. New York kenti ellerini iki yana kaldırmakla yetinmiyor bu konuda bir şeyler yapmak için adım atıyor. Halk da bir belediye başkanından bunu bekliyor" dedi.

Fast food'a ağır darbe

New York'taki büyük boy içecek yasağı fast-food zinciri restoranlar, spor salonları, enerji içecekler ve ice-tea üreticilerini vuracak. Söz konusu restoran ve sinema salonları 47 mililitreden büyük içecek satamayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS