El Kaide'ye bir darbe daha

El Kaide'ye bir darbe daha

El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Ebu Yahya El Libi'nin, Amerikan insansız hava aracı tarafından Pakistan'ın kuzeydoğusundaki aşiret bölgesi Kuzey Veziristan'da öldürüldüğü bildirildi.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Amerikalı bir yetkili, El Libi'nin öldürüldüğünü doğruladı.

El Libi, örgütte, geçen yıl Usame Bin Ladin'in Amerikan özel birliklerince Pakistan'da düzenlenen operasyonda öldürülmesinin ardından El Kaide'nin başına geçen Eymen El Zehari'den sonraki "ikinci adam"dı.

İnternetten yayınlanan El Kaide'ye ait videolarda sıkça görünen isimlerden biri olan El Libi'nin öldürülmesi, Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyondan sonra terör örgütüne indirilen en önemli darbe olarak yorumlanıyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkili, El Libi'nin öldürülmesiyle, örgütte, El Kaide'nin kaybettiği uzmanlık deneyiminin yerini doldurabilecek kimsenin kalmadığını söyledi.

ABD doğruladı

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Ebu Yahya el-Libi'nin öldürüldüğünü doğrulayarak, "El-Libi'nin öldürülmesi, örgütün terör ağını, daha önce hiç olmadığı kadar sona yaklaştırdı" dedi.

Amerikan medyasında, El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Ebu Yahya el-Libi'nin, Amerikan insansız hava aracı tarafından Pakistan'ın kuzeydoğusundaki aşiret bölgesi Kuzey Veziristan'da öldürüldüğü haberleri yer almıştı. Beyaz Saray, el-Libi'nin öldürüldüğünü teyit etti.

Sözcü Carney, el-Libi'nin öldürülmesini "El Kaide'nin çekirdeğine yönelik diğer bir ciddi darbe" olarak tanımladı ve örgütün "çekirdeğinde meydana gelen parçalanmanın bir bölümü"nü oluşturduğunu söyledi.

El-Libi'nin örgütteki deneyimine dikkati çeken Carney, El Kaide'nin onun yerini telafi etmesinin çok zor olduğunu ve bu durumun "örgütün terör ağını, daha önce hiç olmadığı kadar sona yaklaştırdığını" ifade etti.

Carney, el-Libi'nin nasıl öldürüldüğüne yönelik bilgi vermedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS