Maliki'yi düşürme girişimi başarısız

Maliki'yi düşürme girişimi başarısız

Irak'ta siyasi grupların Başbakan Nuri El Maliki'yi düşürme girişimi şimdilik başarısızlıkla sonuçlandı. Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Maliki'nin düşürülmesi için toplanan imzalar yeterli sayıya ulaşmadığını açıkladı. Hükümetten güvenoyunun çekilmesini öngören talebi geri çevirdi.

Irak'taki siyasi krizde Başbakan Nuri El Maliki yönetiminin devirme çabasında ilk girişim başarısız.

Maliki'nin düşürülmesi için 163 milletvekilinin imzası gerekiyordu.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye göre, Maliki'nin düşürülmesi için toplanan imzalar yeterli sayıya ulaşmadı. İmzalar 160'da kaldı.

Irak Cumhurbaşkanı, Maliki hükümetinden güvenoyunun çekilmesini öngören talebi geri çevirdi.

Girişimin başarısızlığa ulaşması sonrası Irak Başbakanı Maliki, tarafları tüm anlaşmazlıklara çözüm bulmaya çağırdı. Ancak Maliki koltuğunu korudu gibi görünse de muhalifler pes etmiş değil.

Maliki karşıtı Kürt İttifakı, El Irakiye ve Şii lider Mukteda El Sadr cephesinin oluşturduğu muhalifler, Erbil'de toplandı. Toplantıdan "Maliki'nin düşürülmesinde kararlıyız" mesajı çıktı.

Irak'ın diktatörlüğe gittiğini söyleyen muhalifler adına en sert açıklamayı Sadr hareketi lideri Mukteda El Sadr yaptı.

Sadr, Maliki'nin, ''Hükümetin düşürülmesine yönelik gensoru verenlerden intikam alacağız'' sözlerine tepki göstererek, "Bu mesele sona ermedi, bilakis daha yeni başlamıştır" dedi.

Irak'taki siyasi sürece özellikle İran yönetiminin etkisine yönelik de tepkiler yoğun.

Maliki'nin düşürülmesi için toplanan imzalar aslında 173'ü bulmuştu ancak 11 vekil imzasını geri çekti. 2 vekil de, imzalarının işleme konulmaması talebinde bulunduğunu duyurmuştu.

El Irakiye bloğu lideri İyad Allavi, isim vermedi, Tahran'ı işaret etti. "Amerika ve diğer dış ülkeler Maliki'yi görevden alma girişi tarafsızken nasıl olur da komşu ülkeler bu konuya müdahalede bulunuyor?" diye sordu.

Irak'ta siyasi kriz, Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin hakkında tutuklama kararı çıkarılması sonrası alevlenmişti. Maliki, Haşimi'nin Irak'ta ölüm mangaları kurduğunu iddia ediyor. Haşimi ise, suçlamaları reddediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS