BM Gözlemcileri, Suriye'deki faaliyetlerini askıya aldı

BM Gözlemcileri, Suriye'deki faaliyetlerini askıya aldı

BM Gözlemcileri, Suriye'deki faaliyetlerini askıya aldı

Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS), ülkede artan şiddetin yarattığı yüksek risk nedeniyle faaliyetlerini askıya aldı.

BM'nin verdiği bilgiye göre, UNSMIS'in başkanı Norveçli General Mood bugün Suriye'de basına yaptığı açıklamada faaliyetlerini askıya aldıklarını bildirdi.

Mood açıklamasında şunları kaydetti:

"Son 10 günde şiddet olaylarında artış var. Artan şiddet bizim de gözlem ve analiz yapmamızı, rapor tutmamızı, yerel seviyede iki taraf arasında diyalog sağlamamızı ve istikrar projelerine yardımcı olmamızı kısıtlıyor. Yani temel olarak görevimizi yapmamızı engelliyor. Sahada taraflardaki barışçıl bir geçiş sürecine geçilmesi yönündeki isteksizlik ve askeri pozisyonlarını güçlendirme yönündeki istek, iki tarafın kayıplarını artırıyor. Masum siviller, kadın, erkek ve çocuklar her gün hayatlarını kaybediyor. Bu durum BM gözlemcileri olarak bizim için de önemli riskler taşıyor.

Bu yüksek risk durumunda UNSMIS olarak faaliyetlerimizi askıya alıyoruz. BM gözlemcileri devriye görevini yapmayacak ve bir sonraki duyuruya kadar yerlerinde kalacaklar. BM gözlemcilerinin taraflarla olan bağlantıları, temasları kısıtlı olacak."

General Mood açıklamasında, UNSMIS'in faaliyetlerinin askıya alınmasının günlük olarak değerlendirileceğini belirterek "Ülkede durumun görevlerimizi yapmamıza elverişli olduğunu gördüğümüz zaman UNSMIS'in operasyonları yeniden başlayacak" diye konuştu.

UNSMIS'in Suriye halkına hizmet verme yönünde taahhüdü olduğunu vurgulayan Mood, UNSMIS'in, Suriye'de şiddete son verme ve siyasi diyaloğu teşvik etmek için taraflarla çalışmaya hazır olduğunu ve amaçlarının görevlerini yeniden sürdürmek olduğunu kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 21 Nisan'da aldığı 2043 sayılı kararla Suriye'de 90 günlük geçici bir süre için 300 silahsız askeri gözlemciden oluşan BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS) kurulmuştu.

Beyaz Saray: "Kritik bir dönem"

Beyaz Saray, Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu'nun faaliyetlerini askıya almasının, Suriye krizinde "kritik bir dönem" olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray'dan bir yetkili, "Bu kritik dönemde uluslararası ortaklarımızla, BM'nin 2042 ve 2043 sayılı kararlarının gerektirdiği gibi siyasi geçişin uygulanabilmesi için izlenecek bir sonraki aşamaları görüşüyoruz" dedi. Yetkili, bu geçiş ne kadar çabuk olursa, kanlı ve uzun iç savaşı önleme şansının o kadar fazla olacağını belirtti. Beyaz Saray yetkilisi, Suriye rejimine BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın planını uygulama çağrısının yinelendiğini vurguladı.