Yunanistan tercihini yaptı

Yunanistan tercihini yaptı

Yunanistan tercihini yaptı

Yunanistan tüm Avrupa'nın hatta dünyanın izlediği seçimlerde tercihini ortaya koydu. Sandıktan Atinanın Euro'da kalmasını savunan Yeni Demokrasi Partisi birinci çıktı. Partinin lideri Samaras Avrupalı ortaklarla çalışacaklarının mesajını verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan altı hafta içinde ikinci kez sandığa gitti.

Sandıktan Yunanistanın Euro bölgesinde kalmasını savunan merkez sağdaki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi Birinci çıktı. İkinci sırayı kurtarma planına tepkisini sert şekilde dile getiren radikal sol koalisyon Syriza, üçüncü sırayı da seçmenin krizden dolayı cezalandırdığı Sosyalist PASOK aldı.

Yeni Demokrasi Partisinin lideri Antonis Samaras ilk sonuçların gelmesiyle birlikte halkın karşısına çıktı.

Diken üstündeki avrupaya "Maceraya yer yok, Yunanistan'ın Avrupa'daki yeri artık şüphe götürmez" mesajı verdi.

Ve Syriza lideri Alexis Tsipras kameraların karşısına geçmeden önce Samaras'ı arayıp yenilgiyi kabul etti.

Halka seslenirken de Avrupa'ya yüklenmekten geri durmadı. 

Hükümeti kurma görevi Samaras'ın

Samaras parlamentoda çoğunluğu sağlamak için koalisyona gidecek.  Bunun için de adres muhtemelen PASOK olacak.

Seçimde en fazla oyu alan partiye verilen 50 sandalye ile iki partinin sandalye sayısı 300 sandalyeli parlamentoda 161 e ulaşacak.

 "Artık yeni maceralar olmayacak"

Yunanistan'da yapılan erken milletvekili seçimlerini henüz resmi olmayan sonuçlara göre, birinci olarak tamamlayan Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) lideri Andonis Samaras, ulusal kurtuluş hükümeti kurulması için siyasi parti liderlerine çağrıda bulundu.

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Atina'daki parti merkezinde, seçim sonuçlarını değerlendiren Samaras, Yunan halkının, seçimde tercihini ülkenin AB'de ve avroda kalması yönünde kullandığını söyledi.

17 Haziran'ın, ekonomik krizde bulunan Yunanistan için olduğu kadar Avrupa için de önemli bir gün olduğunu ifade eden Samaras, "Artık yeni maceralar olmayacak. Yunanistan'ın Avrupa'daki yeri itilafa, şüpheye düşmeyecek. Korku hakim olmayacak. Özellikle Yunan halkının özverileri yer tutacak" dedi.

Samaras, ülkenin kaybedecek zamanı olmadığını, bir an önce kalkınmaya yönelik adımların atılması gerektiğini belirterek, AB ile anlaşmaya varılan mali yardım programının ve bu konudaki müzakerelerin sürdürülmesi için yarından itibaren hükümetin kurulup ülkenin yönetilmesinin elzem olduğunu kaydetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Samaras, "Bu hedefleri paylaşan tüm siyasi güçleri bir ulusal kurtuluş hükümetine katılmaya çağrıyoruz" dedi. ND'nin, imzasına ve Yunanistan'ın, AB'ye karşı olan yükümlülüklerine saygılı olacağını ifade eden Samaras, "Yunanistan'ın bir sürekliliği, samimiyeti ve haysiyeti vardır" diye konuştu.

Radikal Sol Koalisyon SYRİZA lideri Aleksis Çipras ise seçim sonuçlarının, Yunan halkının memorandumun (yardım anlaşması) feshedilmesiyönündeki açık iradesini ortaya koyduğunu söyledi.

Ülkede ND merkezli oluşacak bir hükümetin bu konuyu ciddi bir şekilde göz önüne alması gerektiğini ifade eden Çipras, şöyle konuştu:"Kemer sıkma politikası ve ulusal zenginliğin değerlendirilmesi sürdürülemez, çünkü halk desteği yok. Halkımız bu politikayı 1,5 ay içinde iki kez mahkum etti ve tüm partilerin memorandumun sürdürülemez olduğunu kabullenmelerini sağladı. Oluşacak yeni hükümet, daha önceki hükümetlerin yaptığı gibi, halkın iradesine karşı bir politika izleyemez."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SYRİZA'nın, memorandumun feshedilmesi yönündeki önerisinin sadece Yunanlılar için değil, Avrupa'nın diğer halkları için de yegane çözüm yolu olduğunu savunan Çipras, "Anamuhalefet olarak gelişmeleri yakından izleyeceğiz. Yunanistan için yeni bir gün doğdu bile" diye konuştu.

-"Siyasi oyunlarla kaybedecek zaman yok"-

PASOK lideri Evangelos Venizelos da ülkenin geleceğiyle ilgili önemli kararların alınarak uygulanabilmesi için, kurulacak bir işbirliği hükümetinde,hükümeti kurma görevini üstlenmeyi hak eden 4 partinin de yer alması gerektiğini söyledi.

Bu konuda zaman kaybedilmemesi için, "bir an önce Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas başkanlığında bir toplantı gerçekleştirilmesi" önerisinde bulunan Vevnizelos, "Yunanistan'ın avroda kalmasını ve krizden çıkmayı gerçekten istiyorsak, hemen yarın hükümet kurulması lazım. Siyasi oyunlarla kaybedecek zaman yok" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Venizelos, PASOK'un oy oranında kaydedilen düşüşe, seçim öncesi dönemde ND ile SYRİZA arasında yaratılan kutuplaşmanın neden olduğunu öne sürdü. Altın Şafak (Hrisi Avgi) lideri Nikos Mihalolyakos ise partisinin 6 Mayıs seçimlerine göre daha da güçlendiğini belirterek, gerçek anamuhalefetin Altın Şafak olduğunu söyledi.

Altın Şafak'ın, memorandumun feshedilmesi için parlamento içinde ve dışında mücadeleyi sürdüreceğini belirten Mihalolyakos, parlamentoya girmeyi başaramayan partilere yönelik de üzüntüsünü dile getirdi.

Medyanın, Altın Şafak'ın parlamentoya girmemesi için yanlış bilgilendirmelerde bulunduğunu iddia eden Mihalolyakos, "Baylar ve bayanlar kaybettiniz. Biz kazandık. Yunan halkının yanlış bilgilendirilmesine karşı olan mücadele devam ediyor" diye konuştu.


Beyaz Saray'dan kutlama

Beyaz Saray'dan, Yunanistan'daki genel seçimlere ilişkin kutlama mesajı yayımlandı.

ABD yönetiminin, Yunanistan'da zor zamanlarda yapılan seçimleri memnuniyetle karşıladığı belirtilen Beyaz Saray açıklamasında, "Bu seçimin, Yunan halkının yüz yüze kaldığı büyük ekonomik zorlukları aşmada vakitli bir başarı

kaydedecek yeni bir hükümetin çabuk bir şekilde oluşturulması sonucunu doğuracağını ümit ediyoruz" ifadesi yer aldı.

Açıklamada Yunanistan'a, "reform yapmaya yönelik taahhüdüne bağlı kalması ve Avro Bölgesi'nden ayrılmaması" çağrısında da bulunuldu.

Asıl galip Altın şafak
 
Yunanistan'da seçimlerin galibi Yeni Demokrasi Partisi oldu. Ancak ilk kez %7'lik oy oranı alan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi de, tarihinde lk meclise girdi. Hem de 18 sandalye kazanarak. Göçmen karşıtlığıyla bilinen Altın Şafak Partisi, çoğuna göre şeçimin gerçek galibi.