"Er veya geç bu işi başaracağız"

"Er veya geç bu işi başaracağız"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Terörle mücadelede bir zamanlana, bir timing söz konusu değil. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Er veya geç bu işi başaracağız" dedi.

Erdoğan, G20 Zirvesi Gayrı Resmi Kahvaltısına katılmak için konakladığı Sheraton Oteli'nden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hakkari'de gerçekleşen terör saldırısına ilişkin soru üzerine Erdoğan şunları söyledi:

"Dağlıca'daki hain, alçakça saldırı sonucunda 8 askerimizi kaybettik, şehit oldular. Allah rahmet eylesin. Milletimizin başı sağolsun. Bu arada yaralılarımız var. Yaralılarımızın da içlerinde temenni ederiz ki durumu ağır olanlar da şifa bulurlar. Allah kendilerine şifalar versin. Tabii tüm milletimizin başı sağolsun. Yaralılarımızın ailelerine sabırlar diliyorum. Şehitlerimizin ailelerine sabırlar temenni ediyorum.

Tabii bu terörle olan mücadele birilerini de artık öyle zannediyorum ki çok daha farklı bir şekilde uyarmış olması lazım. Biz göreve geldiğimizden bu yana terörle mücadelede bu işin sadece güvenlik boyutunu değil, farklı boyutlarını da ele almak suretiyle çalışmalarımızı hep sürdürdük, sürdürüyoruz. Ama şunu çok açık söylemem lazım. Terörle mücadelede bir zamanlana, bir timing söz konusu değil. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Er veya geç bu işi başaracağız diyorum.

Ve gerek Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi istikametinde, gerekse şu noktada özellikle parlamentoda grubu olan siyasi partilerle atacağımız adımlar çerçevesinde tüm medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla el ele vermek suretiyle atacağımız adımlar çerçevesinde bu işi er veya geç başaracağız."

"Tüm mesele 'benim burada payım olamaz, ben burada yokum veya ben buradan nasıl bir rant elde ederim' kaygısı içinde değil, burada bizim tek kaygımızın, tek endişemizin ülkemize barışın, huzurun gelmesini temin etmektir" diyen Başbakan Erdoğan, "Hiçbir zaman da terörü hiç kimse bizimle pazarlık konusu etmesin. Biz terörü hiçbir zaman pazarlık konusu olarak telakki etmedik. Bundan sonra da pazarlık konusu olarak düşünmeyiz" diye konuştu.

Yapılacak olan tek şeyin teröristlerin silahlarını bırakmaları olduğunu kaydeden Erdoğan, "Ondan sonra farklı ülkelere mi giderler bunlar, bu konuda denenmiş, söylenmiş şeylerdir. Buyursunlar gitsinler ama ülkemizde hiçbir zaman operasyonel bir sürekliliğe, yol haritasına biz müsaade etmeyiz, edemeyiz" dedi.

BDP'li Demirtaş'ın açıklamaları

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamalara değinen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şu anda TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerden malum siyasi partinin genel başkanı PKK'ya 'silahı bıraksınlar' çağrısı yapıyor, 'güvenlik güçleri de operasyonları durdursun' diyor. Biz bunu zaten ne zamandan beri söylüyoruz. Ne diyoruz? Teröristler silahı bıraktığı zaman zaten güvenlik güçleri operasyonlara meraklı değil. Operasyonu silahlı güçlerimiz, güvenlik güçlerimiz ne zaman yapar?

Ancak bu tür sıkıntılar yaşandığı zaman yapar. Ki bundan sonraki süreçte de yine bu tür halkımızın huzurunu tehdit eden ne olursa olsun orada güvenlik güçlerimizin bu tür operasyonları yapmak görevidir, yapacaktır. Ama hiçbir zaman da operasyonun meraklısı değildir. Bunu da böyle bilmelerini istiyorum.

Tabii bize siyasi partinin genel başkanına veya eşbaşkanına ancak günaydın demek kalıyor. Burada samimiyseler, dürüstseler, iradelerinin terör örgütüne tesir etme imkanı varsa bu konuda adımlarını atarlar. Ama bunu bir pazarlık konusu bizimle asla yapmazlar. Şu anda biliyorsunuz anamuhalefet partisi ile iktidar partisinin bu konuda neler yapabiliriz noktasında bir gayreti vardır.

Biz ziyaretimize geldiklerinde de kendilerine söyledik. Yani illa 4 tane partinin katılması diye bir gayretin içinde olmaya gerek yok. Anamuhalefet bu noktada iktidar partisiyle dayanışma içerisinde, heyetlerimize talimatları vererek görevlendirelim ve çalışmaları yoğun bir şekilde başlatalım, bugüne kadar atılmamış adımlar varsa onları süratle nasıl atacağımızı da ona göre belirler ve yürütme olarak da bu adımları atarız."

Şanlıurfa Cezaevi'ndeki yangın


Başbakan Erdoğan, bazı cezaevlerinde çıkan yangınlar ve olaylarla ilgili sorulan soruya şu yanıtı verdi: "Yine terörle bağlantılıdır. Onu da size söyleyeyim. Şanlıurfa'daki zaten tutuklu ve mahkumlar farklı cezaevlerine dağıtılmıştır, dağıtılmaya devam ediyor. Bunun yanında diğer cezaevlerinde çıkanlarla da yine çok farklı adımlar arkadaşlarımız attılar, atıyorlar. Bu da tabii bir şeyi gösteriyor. Yapmakta olduğumuz yeni cezaevlerine işte 'iktidarların görevi cezaevi yapmak değil' mantığıyla... Dünyanın neresinde acaba cezaevi olmayan ülke var diye ben çok merak ediyorum. Böyle bir şey söz konusu değil. İnsanın olduğu her yerde suç ve suçlu vardır. Bunu bilmemiz lazım ve buna göre de atmamız gereken adımlar, almamız gereken tedbirler her zaman alınmalıdır. Şanlıurfa ve diğer illerle ilgili olsun bu cezaevlerinde kapasite noktasındaki sıkıntıları aşacak şekilde yatırımlarımız süratle devam edecektir."

Meksika ve Brezilya programı devam edecek

Başbakan Erdoğan, Hakkari'de gerçekleşen saldırı nedeniyle Meksika ve Brezilya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretine devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "Bu tabii bir eğlence gezisi değil. Bu uluslararası başlığı olan önemli bir ziyaret, gezi. Bugün zaten bu işin buradaki ayağı bitiyor. Bundan sonraki Brezilya ayağında da sürdürülebilir kalkınma ile ilgili programlarımız var. Sürdürülebilir kalkınma ile ilgili toplantıda da ana konuşmacıyım. Bunları orada gerçekleştireceğiz ve haftasonuna doğru da görevimiz biter bitmez hemen ülkemize döneceğiz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS