AB-Türkiye vize muafiyeti müzakereleri başladı

AB-Türkiye vize muafiyeti müzakereleri başladı

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye, vize muafiyetinin hedeflendiği müzakerelerin başlatılması konusunda mutabakata vardı.

Kaçak göçle mücadelede Ankara'nın desteğine ihtiyaç duyan AB ülkeleri, vize muafiyeti müzakerelerini yürütmesi için AB Komisyonu'na yetki vermeyi onaylarken, Türkiye de "geri kabul anlaşması"nı paraflamayı kabul etti.

Danimarka Dönem Başkanlığı sözcüleri, bugün Lüksemburg'da toplanan AB İstihdam, Sosyal Politika, Sağlık ve Tüketici İşleri Konseyi'nin (EPSCO) vize muafiyeti müzakereleri yetkisini resmileştireceklerini açıkladı.

AB ile Türkiye arasındaki "geri kabul anlaşması"nın da, Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel tarafından bugün Brüksel'de paraflanacağı bildirildi.

Türkiye, "geri kabul anlaşması"nı imzalamak için AB Komisyonu'nun 1 yıl içinde sunacağı vize muafiyeti eylem planını bekleyecek.

"Geri kabul anlaşması" uyarınca AB'ye kaçak yollarla girmiş Türk vatandaşları Türkiye'ye derhal iade edilecek. Türkiye üzerinden AB'ye giren üçüncü ülke vatandaşlarının iadesi ise 3 yıllık geçiş döneminin ardından gerçekleşecek.

AB'ye Türkiye üzerinden yasadışı yollarla giren, üçüncü ülkelerden gelmiş ve sayıları yüzbinlerle ifade edilen göçmenlerin geri kabul edilebilmesi için modern mülteci kampları inşa edilecek. AB, iade ettiği mültecilerin barınma maliyetlerini kısmen üstlenecek.

AB'ye kaçak göçün yoğun olduğu ülkelerin bazılarıyla "geri kabul anlaşmaları" olan Türkiye bu sayede, kabul edeceği mültecileri kısmen de olsa geldikleri ülkelere gönderebilecek.

Vize muafiyeti için birkaç yıl gerekecek

Türk vatandaşları için vize muafiyeti hedefine birkaç yıl devam edecek yeni müzakerelerle ulaşılacak.

AB Komisyonu'nun muhtemelen sonbaharda sunacağı vize muafiyeti eylem planının uygulamaya geçirilmesinin 2,5 yıl alabileceği belirtiliyor.

Bu süreçte Türkiye, belge güvenliğinden sınır yönetimine ve göçmen politikasına kadar birçok alanda yeni reformlar gerçekleştirecek.

Ankara, vize muafiyeti eylem planının hayata geçirilmesiyle vizesiz seyahatin başlamasını bekliyor. AB içinde bu konuda çekimser tutum takınan Almanya, Hollanda ve Avusturya ise vize muafiyeti için eylem planına ilaveten "geri kabul anlaşması"nın da bütünüyle uygulamaya girmesini talep ediyor. Vize muafiyeti ve "geri kabul anlaşması"nın eşzamanlı uygulanmasından yana olan Türkiye, AB'nin daha önce defalarca yaptığı gibi önce taahhütte bulunup sonra geri adım atma ihtimalini devre dışı bırakacak politikalar geliştiriyor.

Türkiye, sürecin başlangıcından itibaren, "yetkiye paraf, eylem planına imza ve uygulamaya uygulama" politikasını yürütüyor.

Diplomatik kaynaklar, bu süreçte devam edecek pazarlıklarla vizesiz Avrupa hedefinin 4-6 yıl içinde gerçekleştirilebileceğini ve nihai kararın alınmasında AB içinde oyçokluğu aranacağını belirtiyor.

Vize muafiyetini hedefleyen Ankara, AB'yle vize kolaylığı müzakereleri yürütmüyor. Bununla birlikte AB'nin teamüller açısından ve iyiniyet göstergesi olarak vize muafiyeti eylem planıyla birlikte vize kolaylığını başlatabileceği belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS