Çin'den itidal çağrısı

Çin'den itidal çağrısı

Çin, Suriye tarafından düşürülen savaş uçağına ilişkin olarak taraflara itidal çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, taraflara sükunet ve itidal çağrısında bulundu.

Bölgesel durumunun son derece karmaşık ve hassas olduğunu vurgulayan sözcü Hong, ilgili tarafların, diplomasiye sadık kalmak suretiyle sükunet ve itidal içinde hareket etmelerini umduklarını söyledi.

Azerbaycan'dan kınama

Azerbaycan da, Türkiye'ye ait askeri keşif uçağının uluslararası sularda Suriye tarafından düşürülmesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Elman Abdullayev konuya ilişkin yaptığı açıklamada, olayın araştırılması gerektiğini vurgulayarak, "Her zaman kardeş
Türkiye halkının yanında olan Azerbaycan bu olayın ivedilikle ve ciddi şekilde araştırılmasını istiyor" dedi.

Abdullayev, olayın bölgedeki gerginliği azaltılmasına hizmet etmeyeceğini söyledi.

Suriye'de 60'a yakın Azerbaycan vatandaşının olduğunu ve bunların çoğunluğunun öğrenci ve onların ailelerinden oluştuğunu belirten Abdullayev, Azerbaycan devletinin vatandaşlarına dikkatli olmaları ve Suriye'de bulunmalarının zorunluluk olmadığı sürece Azerbaycan'a dönmelerini tavsiye ettiğini kaydetti.

Elman Abdullayev, Suriye'deki Azerbaycan büyükelçiliğinin faaliyetini devam ettirdiğini ve elçilik görevlilerinin ülkedeki vatandaşlarıyla devamlı irtibat halinde olduğunu bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS