Suriyeli göçmenler 33 bine ulaştı

Suriyeli göçmenler 33 bine ulaştı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye ile yaşanan son gelişmelerin ardından Türkiye'deki göçmen sayısının 33 bine ulaştığını açıkladı. Öte yandan, Ülkelerindeki olaylardan kaçan aralarında askerlerin de olduğu 270 Suriyeli daha Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptı.

Atalay, her gün Türkiye'ye giriş yapan 400 ila 500 civarındaki göçmenlerin arasında Suriyeli subayların da olduğunu söyledi.

270 Suriyeli daha geldi

Ülkelerindeki olaylardan kaçan aralarında askerlerin de olduğu 270 Suriyeli, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptı. Gece saatlerinde Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Kavalcık ve Bükülmez köyü sınırına gelen 30'u asker ve asker ailesi 270 Suriyeli, Türkiye'ye geçti. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeliler Şanlıurfa'ya, asker ve asker aileleri ise Hatay'daki Apaydın kampına gönderildi.

Suriye dev bayrak dikti

Türkiye'ye ait savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinden sonra Suriye, Şırnak'ın Cizre İlçesi karşısında bulunan sınır karakoluna dev bir bayrak dikti.

Türkiye- Suriye sınırında askeri hareketlilik yaşanırken, sınır güvenliği ile ilgili alınan önlemlerin yüksek seviyeye çıkarıldığı görüldü. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan Kobra helikopterler Türkiye- Suriye sınırında keşif uçuşları yaptı.

Suriye, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nin karşısında bulunan bir sınır karakoluna 2 gün önce dev bir Suriye bayrağı dikti. Karakolda daha önce bayrak bulunmadığı öğrenildi. Bu arada, karakolda bulunan tankın namlusunun da Türkiye'ye doğru çevrildiği görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS