Cumhurbaşkanı Tahrir'de yemin etti

Cumhurbaşkanı Tahrir'de yemin etti

Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, devrimin sembol mekanı Tahrir Meydanı'nı dolduran yüzbinlerce kişinin önünde, resmi tören öncesi sembolik olarak başkanlık yemini etti.

Mursi, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından ülke yönetimini elinde bulunduran Yüksek Askeri Konsey'in bu yetkisini devretmesi talebiyle Tahrir Meydanı'nı dolduran kalabalık karşısında, Anayasa Mahkemesi'ndeki yemin töreninde okuyacağı metni takiben, "Cumhuriyet düzenini koruyacağıma ve anayasa ile kanuna saygılı olacağıma yemin ediyorum" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sırasında sivil ve anayasal bir devletin inşası için çalışacağını vurgulayan Mursi, otoritenin tek kaynağının Mısır halkının iradesi olduğunu ve bu iradenin üzerinde hiçbir gücün bulunmadığını belirtti.

Yönetimi elinde bulunduran Yüksek Askeri Konsey'in, cumhurbaşkanlığı makamının yetkilerini daraltmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Mursi, halk tarafından görevlendirildiği için yetkilerinden kesinlikle taviz vermeyeceği uyarısında bulundu. "Allah'tan başka kimseden korkmuyorum" diyen Mursi, devrimin bütün amaçlarına ulaşıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

Mursi, Müslüman Kardeşler'in yönetimde olduğu Mısır'ın din eksenli bir siyaset izleyeceği yönündeki kaygılara atıfla, "Din ile anayasa ve hukuka saygı arasında bir ihtilaf olamayacağını" savundu.

Konuşmasında, yönetimi sırasında Mısır'ın izleyeceği dış politikaya ilişkin kısa açıklamalar da yapan Mursi, Mısır'ın Afrika ve Ortadoğu'daki komşularıyla ilişkilerini geliştireceklerini, barışın korunması için çalışacaklarını söyledi.

Mısır'da devrim sürecinde aktif rol alan bazı gruplar, önümüzdeki günlerde resmen yemin ederek görevine başlaması beklenen yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Tahrir Meydanı'nda, başkanlık koltuğuna ulaşmasını sağlayan halkın karşısında yemin etmesi çağrısında bulunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS