Mavi Marmara saldırısı çizgi film oldu

Mavi Marmara saldırısı çizgi film oldu

Filistinli üniversite öğrencileri, 2010 yılında İsrail'in Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırıyı, 3 boyutlu çizgi filme yansıttı.

Gazze'de Bilim ve Teknoloji Fakültesi'nde okuyan 4 Filistinli öğrencinin yaptığı çizgi filmde, İsrail'in 2007 yılından bu yana Gazze'ye uyguladığı ambargo ve Mavi Marmara gemisine saldırısı anlatılıyor.

Filmde, Gazze'ye gıda maddesi giriş yasağı, ticaretin engellenmesi, Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması, Filistinliler'in giriş-çıkışlarının yasaklanmasının yanı sıra Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı da konu ediliyor.

Çizgi filmde, insani yardım gönüllüleri, 9 Türk'ün öldürülmesi ve onlarca kişinin yaralanması, geminin Aşdod limanına çekilmesi ayrıntı olarak yansıtılıyor.

Öğrenci Muhammet ebu Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu filmi çıkarmamızdaki amaç, İsrail'in uyguladığı ambargoya dikkat çekmek ve Mavi Marmara baskınında işledikleri suçun gözler önüne serilmesidir" dedi.

Yusuf ayrıca, filmi İsrail saldırısını belgelemek, Türk şehitlerini anmak ve Filistinliler'in Türklerle dayanışma içinde olduğunu anlatmak için yapıldığını sözlerine ekledi.

İsrail'in 2010 yılında Gazze'ye insani yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine, Akdeniz'in uluslararası sularında düzenlediği operasyonda 9 Türk öldürülmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS