Almanya'da SPD'nin Başbakan adayı Steinbrück

Almanya'da SPD'nin Başbakan adayı Steinbrück

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Yönetim Kurulu, eski Maliye Bakanı Peer Steinbrück'ü oy birliğiyle gelecek yıl yapılacak genel seçim için başbakan adayı olarak gösterdi.

Peer Steinbrück, Berlin'deki Willy-Brandt-Haus adlı SPD Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Merkel hükümetini eleştirerek, bu hükümetin Almanya'nın geçmişindeki en kötü hükümet olduğunu söyledi.

Steinbrück ayrıca, Yeşiller Partisi ile bir koalisyon hükümeti kurmayı hedeflediklerini yineleyerek, Sol Parti ve Korsanlar Partisi ile koalisyon oluşturmayı düşünmediklerini kaydetti.

SPD parti yönetiminin kendisini oy birliğiyle başbakan adayı göstermesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Steinbrück, sorumluluğunun bilincinde olduğunu ve bu sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.

Steinbrück, TyhssenKrupp şirketindeki Denetleme Kurulu üyeliğinden de istifa edeceğini, Borussia Dortmund kulübündeki Denetleme Kurulu üyeliğini ise sürdürmek istediğini sözlerine ekledi.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel de Steinbrück'ün tecrübeli bir politikacı olduğunu ve mali piyasaların sakinleşmesini sağlayacağını söyledi.

Gabriel, seçim sonuçları nasıl olursa olsun Sol Parti ile koalisyona gitmeyeceklerini kaydetti.

Steinbrück'ün başbakan adaylığının, 9 Aralık'ta Hannover kentinde düzenlenecek SPD özel parti kurultayında resmen kabul edilmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS