Türk jetiyle ilgili şok habere yalanlama

Türk jetiyle ilgili şok habere yalanlama

Rusya'dan, El Arabiya televizyon kanalına yanıt geldi. Moskova yönetimi, iki Türk pilotun kendilerinin emriyle öldürüldüğü iddiasını yalanladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da, "Büyük bir komplo teorisi gibi görünüyor" dedi.

Resmi açıklama Rusya Dışişleri Bakanlığı'nca yapıldı. Haberdeki tüm unsurların hayal ürünü ve yalan olduğunu belirtildi.

Yazılı açıklamada Suriye'deki gelişmeler söz konusu olduğunda özellikle Arap ülkelerindeki basın kuruluşları gerçekleri çarpıtarak yalan yazmayı  gelenek haline getirmeye başladı. İşin kötü tarafı dünya da bu yalanlara inanıyor. Hayal ürünü haber yazarak gerçekleri çarpıtan basın kuruluşlarına ve bu haberleri yazan gazetecilere basın ahlakı kurallarını hatırlatmayı borç sayarız" denildi.

Bir açıklama da ABD'den

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da, El Arabiya televizyonunun, 22 Haziran'da Akdeniz'de düşürülen Türk keşif uçağındaki iki pilotun ölümüne yönelik iddiasına ilişkin, "Büyük bir komplo teorisi gibi görünüyor" dedi.

Nuland'a, günlük basın brifinginde bir gazeteci, El Arabiya'nın iddiasını sordu.

Sözcü Nuland, soruya, "Bizim kanallarımızda hiç bu yönde bilgiler görmedim. Büyük bir komplo teorisi gibi görünüyor" yanıtını verdi.

Basın brifinginde, Suriye'de ayrı bir "Kürt devletinin" kurulması olasılığından kaygı duyup duymadıklarına dair bir soruyu da yanıtlayan Nuland, "ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın en başından beri defalarca dile getirdiği gibi, Suriye'deki tüm grupların, Alevi, Sünni, Kürt, Dürzi, Hıristiyan ya da kim olursa olsun, tüm Suriyelileri içine alan bir gelecek için birlikte çalıştığını görmek istiyoruz" diye konuştu.

Bu perspektiften bakıldığında, muhalif grupları Kürt muhalefetini de bünyelerine almaları için sürekli olarak teşvik ettiklerini kaydeden Nuland, "Kürtler, Suriye Ulusal Konseyi'yle iyi çalışıyor. Suriye içindeki bazı kurtarılmış bölgelerde Kürt ve Sünni nüfusların birlikte iyi çalıştığına dair birtakım haberler de var. Bu, elbette bizim teşvik ettiğimiz yönelim, herkesin temsilcisi olan ve herkese kucağını açan bir Suriye..." dedi.

El Arabiya'nın cumartesi günü verdiği haberde, Türk pilotların uçak düşürüldükten sonra esir alınıp sorgulandıkları, sonra Rusya'dan gelen talimatla denize bırakıldığı iddia edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS