Rusya, Ankara'ya uçağı sordu

Rusya, Ankara'ya uçağı sordu

Rusya, Ankara Esenboğa Havalimanına yasaklı malzeme taşıdığı şüphesiyle indirilen Suriye Havayollarına ait uçakla ilgili olarak, Ankara'daki görevli diplomatların Türk yetkililerden bilgi istediğini açıkladı. Ankara ise böyle bir talebin ulaşmadığını bildirdi. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi ise Dışişleri Bakanlığı'na geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Esenboğa'ya indirilen Suriye uçağıyla ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık Sözcüsü Lukaşeviç, Dışişleri Bakanlığı sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, aralarında 17 Rus vatandaşının da bulunduğu Suriye uçağının durdurulması olayı esnasında, yolcuların hayatından ve güvenliğinden endişe ettiklerini söyledi. Yolcuların hayatlarının ve güvenliğinin tehlikeye atıldığını öne süren Lukaşeviç, "Türk yetkililer, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'ne uçakta Rus yolcuların da bulunduğu hakkında bilgi vermedi. Biz bu bilgileri elektronik basın aracılığıyla öğrendik. Ankara'da görevli diplomatlarımız Türk yetkililerden olayla ilgili bilgi istedi" dedi.

"Ankara'ya davranışının gerekçesini sorduk"

Lukaşeviç açıklamasında şunları söyledi:

"Türk tarafı, indirilen uçağın yolcuları arasında Rus vatandaşlarının bulunduğu hakkında Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliğine bilgi vermemiştir. Bu bilgileri elektronik medyadan öğrendik. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türk yetkili makamlarından Rus vatandaşları ile görüşme talebinde bulunmuş. Havaalanına konsolosluk şube mensupları ile doktor gönderilmiştir. Ancak Türk yetkilileri, bir gerekçe göstermeksizin ve ikili Konsolosluk Sözleşmesi'ne aykırı olarak 8 saat boyunca havaalanı terminaline geçişlerine müsaade edilmeyen, ancak arasıra aprona inişlerine izin verilen vatandaşlarımızla görüşme imkanını diplomatlarımıza tanımamışlardır. Yolculara ayrıca yemek servisi de yapılmamıştır. Rus tarafı, Türk yetkili makamlarından Rusya vatandaşlarına yönelik bu tür davranışlarının gerekçelerini açıklaması ve sözkonusu olayların ileride tekrarlanmaması için önlemlerin alınmasında ısrar etmeye devam etmektedir."

Ankara: "Bize ulaşan bir talep yok"

Rusya'nın Türkiye'den izahat istemesine ilişkin Dışişleri kaynakları ise halen Ankara'ya bu yönde bir talebin ulaşmadığını açıklamışlardı.

Rusya Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na geldi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskıy, görüşmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanlığı'na geldi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rus Büyükelçi Ivanovskıy'nin bakanlığa gelerek, bazı görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Uçakta 17 Rus yolcu vardı

Russia Today'in, Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Maria Zakharova'ya dayandırdığı haberinde, uçakta ilk belirlemelere göre, arasında çocukların da bulunduğu 17 Rus vatandaşının olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı açıklamada, uçağın indirilmesinin Türk-Rus ilişkilerini etkileyecek bir boyutunun olmadığını kaydetti.

Haberi son dakika gelişmesi olarak geçen Rus basını ve haber televizyonları, Davutoğlu'nun açıklamalarına geniş yer verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS