"Türkiye-Rusya gerginliğine yol açabilir"

"Türkiye-Rusya gerginliğine yol açabilir"

Türkiye'nin, askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Moskova'dan Şam'a giden Suriye'ye ait sivil bir uçağı F-16'lar eşliğinde Esenboğa Havalimanı'na mecburi inişe zorlaması dünya basınında da yankı buldu. Haberlerde, olayın, Türkiye-Rusya ilişkilerinde de gerginliğe yol açabileceği yorumu yapıldı.

Dış basın, geçtiğimiz haftadan bu yana Türkiye ile Suriye arasında yükselen tansiyonun, son uçak kriziyle daha da yükseldiğine vurgu yaparken, bu olayın, Türkiye ile Rusya arasında da gerginliğe yol açabileceğine dikkat çekti.

İngiltere'de yayınlanan Telegraph gazetesi, Suriye'ye askeri kargo taşıdığından şüphelenilen yolcu uçağının, Türk askeri jetleri tarafından Ankara'ya zorla iniş yaptırıldığını yazdı; herhangi bir misilleme olasılığına karşı Türk yolcu uçaklarının Suriye hava sahasını kullanmamaları konusunda uyarıldığını aktardı.

Geçtiğimiz haftadan bu yana iki ülke arasında artan gerginliğe dikkat çeken gazete, haberinde ayrıca, Orgeneral Necdet Özel'in "Suriye'nin borbardımana devam etmesi halinde daha büyük kuvvetle karşılık veririz" sözlerine yer verdi.

Reuters: "Türkiye Suriye'nin uçağını alıkoydu"

Uluslararası haber ajansı Reuters, silah ve savaş mühimmatı taşıdığından şüphenilen yolcu uçağının, Türk F-16'larınca Ankara'da indirildiğini duyurduğu haberinde,Türkiye'nin Suriye hava sahasını güvenli bulmadığı gerekçesiyle Türk uçaklarının, Suriye'den uçmamaları yönünde uyarıldığını yazdı.

Financial Times: "Türkler savaş istemiyor"

İngiliz Financial Times gazetesi de Moskova'dan kalkan Suriye'ye ait sivil bir uçağın, Türk savaş uçakları tarafından zorla indirilmesinin, Türkiye ile Rusya ilişkilerinde de tansiyonu yükselteceği yorumunu yaparak, Rusya'nın, Türkiye'nin aksine Esad rejimini desteklediğini yazdı.

"Türklerin büyük çoğunluğu Erdoğan'ı onaylamıyor"

Gazete,Türkiye'de yapılan anketlerin, Türklerin büyük çoğunluğunun savaşa karşı olduğunu ve Başbakan Erdoğan'ın Suriye tutumunu onaylamadıklarını gösterdiğini ifade etti. Financial Times, Türkiye'nin Suriye krizine rağmen bu ülkedeki şiddetten kaçan 100 bine yakın mülteciye kucak açtığını da vurguladı.

New York Times: "Tansiyon yükseliyor"

"Tansiyon yükseliyor: Türkiye Suriye uçağını zorla yere indirdi" başlığını kullanan New York Times gazetesi, olaydan sonra Şam ya da Moskova'dan buna karşılık acil bir yanıt gelmediğini bildirdi.

Gazete, 19 aydır devam eden Suriye'deki Esad karşıtı ayaklanmalarda Türkiye'nin ev sahibi rol oynadığını yazarak, 100 bine yakın mültecinin şiddetten kaçmak için Türkiye'ye sığındığını aktardı.

Türkiye ile Suriye arasında yükselen tansiyonun, Türkiye'nin NATO üyesi olmasından dolayı rahatsızlık verici olduğu yorumunu yapan New York Times,  NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in, "gerekli olduğunda NATO, Türkiye'yi korumak için tüm gerekli planları yaptı" sözlerine yer verdi.

Wall Street Journal: "Suriye çatışması iki cephede büyüyor"

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi ise haberi, "Suriye çatışması iki cephede büyüyor" başlığıyla duyururken, Türkiye'nin, Şam ile gerilen tansiyonu, Suriye'ye ait sivil bir uçağını Ankara'da zorla durdurarak yükselttiğini yazdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS