Nobel Barış Ödülü "AB"nin

Nobel Barış Ödülü "AB"nin

Nobel Barış Ödülü Avrupa Birliği'ne verildi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ödülün birliğe verilmesinden derinden etkilendiklerini ve büyük bir onur duyduklarını ifade etti.

Ödülün verilmesine gerekçe olarak AB'nin 60 yıldır demokrasi ve insan haklarına destek olması ve Avrupa kıtasını savaştan, barışta götürmesi gösterildi.

Norveç Televizyonu NRK, 1 saat öncesinde Nobel Barış Ödülü'nün Avrupa Birliği'ne verileceğini iddia etmişti.


AB'ye ödül olarak 1 milyon 200 bin dolar  verilecek.

2012 Nobel Barış Ödülü'nü Avrupa Birliği (AB) adına alacak olan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, ödülü 10 Aralık'ta Oslo'da almaya gitmeden önce anın tadını çıkaracaklarını söyledi.


Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bulunan Rompuy, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Önce bu çok mutlu anın tadını çıkaralım" dedi.

Rompuy, "Çok gururluyuz" diyerek, "Bir sonraki neslin AB'nin avantajlarından yararlanabilmesi için bu yönde çalışmak bizim, Avrupa ülkelerinin başbakanları ve devlet başkanlarının sorumluluğudur" ifadesini kullandı. 


Neden AB?

Avrupa Birliği 27 ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa Kıtası'nda bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenme.

Birliğin toplam nüfusu 500 milyon civarında. 


Nobel'e daha önce de aday gösterilen Avrupa Birliği, dünyanın en büyük barış projesi olarak adlandırılıyor.


Birliğin temelleri 1951'de 6 ülkenin katılımıyla oluşturulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'na ve 1957 Roma Antlaşması'na dayanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS