FT: "İstanbul yeni binyıla giriş kapısı"

FT: "İstanbul yeni binyıla giriş kapısı"

İngiliz Financial Times gazetesi, İstanbul ile ilgili dört sayfalık özel bir rapor yayımladı. İstanbul'un nasıl olacağı önceden bilinmeyen ve bazen de karman çorman bir değişimden geçtiğini yazan gazete, "Fakat yine de kendisini büyük çapta yeniden şekillendiriyor" ifadesine yer verdi.

Financial Times, bankacılıktan iş dünyasına, kent merkezinden Karadeniz kıyısına, spordan deprembilime kadar İstanbul'un değişim sancısı geçirdiğini belirtiyor.

Gazeteye göre; İstanbul geleceğin dünya finans merkezi olabilir.

Financial Times, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin, İstanbul'u uluslararası bir finans merkezine dönüştürmeyle ilgili vizyon ve planlarını 2009 yılında açık bir şekilde gözler önüne serdiğini hatırlatıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapılan bir röportaja da yer verilen İstanbul özel raporunda, "Şimşek'in yolculuğu Dicle'nin yakınlarındaki Kürt şehri Batman'dan başlıyor ve Londra'daki Merril Lynch'de ekonomist stratejistliğine götürüp oradan da Türkiye Maliye Bakanlığı'na getiriyor" ifadesine yer verildi.

Kandilli Rasathanesi Müdürü Profesör Mustafa Erdik'in her yıl İstanbul'da deprem olasılığı oyunu oynamayı "ürkütücü bir deneyim" olarak tanımladığın kaydeden gazete, Erdik'in depremde potansiyel olarak 20 binin üzerinde can kaybı ve 15 milyon nüfuslu İstanbu'a yıkıcı bir ekonomik darbe vurabileceği yolundaki ifadelerine yer veriyor.

Gazete, işadamı Osman Boyner'in İstanbul içinde nakliyat yapan kamyonetlerin elektrikle çalışmaları için başlattığı dönüştürme operasyonuna da geniş bir şekilde yer vermiş.

Financial Times, Boyner'in bu projesinin tüm ailesi tarafından desteklendiğini ve İstanbul için çok önemli olabileceğine dikkat çekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS