Cumhuriyetçi Parti'de yine "tecavüz" krizi

Cumhuriyetçi Parti'de yine "tecavüz" krizi

ABD'nin Indiana eyaletinde Cumhuriyetçi Parti'nin Senato adayı Richard Mourdock'un, kürtaj karşıtlığını dile getirirken, tecavüz sonucu oluşan hamileliği "Tanrı'nın istediği bir şey" diye yorumlaması, "tecavüz ve hamilelik" konusunda ülkede yeniden tartışmalara neden oldu.

ABD'nin Missouri eyaletinden Cumhuriyetçi senatör adayı Todd Akin'in bir süre önce "meşru tecavüz" ve hamilelikle ilgili sarf ettiği sözler de ülke genelinde infial yaratmıştı. Akin'in, katıldığı televizyon programında bir soru üzerine, doktorlara atıf yaparak, "Meşru tecavüze uğramışsa kadının vücudu hamile kalmayı önler" yanıtına, seçim senesinde yara almak istemeyen Cumhuriyetçi Partililer'in bile tepkisine rağmen, adaylığını geri çekmemişti.

Şimdi ise benzer bir tartışma, bu kez Indiana eyaletinden senato için yarışan Cumhuriyetçi aday Richard Mourdock'un sözleriyle yine alevlendi.

Aşırı muhafazakar "Çay Partisi" hareketinin desteklediği Mourdock, dün gece katıldığı televizyon münazarasında, kürtaja, tecavüz ve ensest ilişki vakalarında izin verilip verilmemesi yönündeki soruyu yanıtlarken, "Uzun zamandır bu konuda kendi kendime çok kafa yordum, sonunda da şu karara vardım: Hayat Tanrı'nın bir hediyesidir. Hayat, tecavüz gibi korkunç bir olay sonucunda başlasa bile, bu (hayat), Tanrı'nın olmasını istediği bir şeydir" dedi.

Romney katılmadı ama...

Bu tartışmalı yorumun ardından, hem Cumhuriyetçi Parti'nin ABD başkan adayı Mitt Romney hem de diğer Cumhuriyetçiler, Mourdock'un sözlerine katılmadıkları yönünde açıklamalar yaptı. Romney'nin seçim kampanyası sözcüsü Andrea Saul, Romney'nin Mourdock'un sözlerine katılmadığını ve Romney'nin görüşlerini yansıtmadığını belirtti. Ancak Saul, Romney'nin Mourdock'u desteklemeye devam ettiğini de söyledi.

Ülkedeki ve Indiana eyaletinde Kongre için yarışan diğer bazı Cumhuriyetçi adayların da Mourdock'un sözlerine mesafeli yaklaştıkları gözlendi.

Hatta Indiana'da Cumhuriyetçi vali adayı ve Kongre üyesi Mike Pence, Mourdock'un sözlerinden dolayı özür dilemesi gerektiğini kaydetti. ABD Kongresi'nde New Hampshire eyaletinden Cumhuriyetçi senatör Kelly Ayotte de bugün Mourdock ile bir kampanya etkinliğine katılma planını iptal etti.

Demokratlara yeni koz

Demokratlar ise seçimlere sadece iki hafta kala Mourdock'un sözlerini kendi lehlerine koz olarak kullanmaya kararlı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın kampanya sözcüsü Jennifer Psaki, Obama'nın Mourdock'un sözlerini "çok çirkin ve kadınlarını aşağılayıcı" olarak bulduğunu söyledi.

Psaki, Romney'nin Mourdock'un adaylığını desteklediğini belirten reklamları geri çekmemesini "kafa karıştırıcı" bulduklarını kaydetti.

Demokrat Ulusal Komitesi Başkanı Debbie Wasserman Schultz da açıklamasında, radikal ve Çay Partisi "fanatiği" olarak tasvir ettiği Mourduck'un sözlerinin, "çok çirkin ve kadınları aşağılayıcı olduğunu" ifade etti. Mourdock, Romney'ye, Mourdock yanlısı televizyon reklam filmini yayından kaldırması çağrısında da bulundu.

Mourdock, sözlerinin arkasında...

Mourdock ise tartışmaların büyümesi üzerine konuyla ilgili bugün düzenlediği basın toplantısında, bazı çevreleri sözlerinin anlamını çarpıtmakla suçlayarak, yanlış anlaşıldığını ve sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Her türlü cinsel şiddete tiksintiyle baktığını, tüm hayatların çok değerli olduğuna inandığını ve dün geceki sözleri başka bir etki yaratmışsa bundan üzüntü duyduğunu ifade eden Mourdock, "Sözlerim, bundan başka bir etki yarattıysa gerçekten üzüntü duyarım, özür dilerim" dedi.

Mourdock, "Bence Tanrı her bir hayatın güzelliğini görebilir. Elbette niyetim, Tanrı'nın tecavüz istediği şeklinde bir öngörüde bulunmak değildi" diye konuştu.

Cumhuriyetçi adayın bu sözlerinin, Romney'nin kampanyasına ya da eyaletteki yarışa nasıl bir etkide bulunacağı bilinmiyor. Daha bir gün önce, Romney'nin Mourdock'a destek verdiği reklam filmleri eyaletteki yerel kanallarda yayınlanmaya başlamıştı.

Cumhuriyetçiler, Senato'da çoğunluğa geçebilmeleri için seçimlerde 4 sandalyeyi Demokratlardan alması gerekiyor, bu nedenle de Indiana gibi çekişmeli geçmesi beklenen eyaletler Cumhuriyetçi Parti'nin bu hedefe ulaşabilmesi için kritik önem taşıyor.

Mourdock, ABD Senatosu'nda en uzun süredir görev yapan Cumhuriyetçi Parti Indiana senatörü Richard Lugar'ı ön seçimlerde yenilgiye uğratmayı başarmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS