Esad ateşkes ilan etti

Esad ateşkes ilan etti

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Esad yönetiminin Kurban Bayramı süresince "ateşkes" ilan ettiğini açıkladı.

İbrahimi, Mısır'ın başkenti Kahire'deki temasları sırasında Arap Birliği Başkanı Nebil Arabi ile görüştüğü sırada yaptığı açıklamada, "Esed yönetimi, ateşkes planını kabul etti. Yakın zamanda Esed yönetimi, ateşkes kararını yazılı yayınlayacak" diye konuştu.Suriye'deki bazı muhalif gruplarla görüştüğünü de belirten İbrahimi, "Ateşkes planını bazı muhalifler de kabul ediyor. Ateşkes planının başarılı olması halinde bayramdan sonra çatışmaların bitmesini oturup konuşabiliriz" dedi.Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdulbasid Seyda, el-İbrahimi'nin Kurban Bayramı süresince Suriye'de ateşkesi öngören planı hakkında "Kurban Bayramı'nda Suriye'deki çatışmaların durmasını umduklarını ancak Esed güçlerinin saldırılarının devam etmesi durumunda karşılık verileceğini" ifade etmiş, saldırıların durması halinde ateşkes yapabileceklerini duyurmuştu.


BMGK, memnuniyet duyduğunu bildirdi


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin Suriye'deki taraflarca da kabul gören Kurban Bayramı ateşkesi girişiminden memnuniyet duyduğunu bildirdi.


BMGK'dan yapılan açıklamada,"BM ve Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin çok önemli olan Suriye'de Kurban Bayramı süresince ateşkes yapılmasını ve şiddetin durmasını ve bunun BM ve Arap Ligi Genel Sekreterleri ve tüm bölgesel ve uluslararası aktörlerin desteklemesi şeklinde yankı bulan girişiminden memnuniyet duymuştur" denildi.


Açıklamada, Güvenlik Konseyi üyelerinin bütün bölgesel ve uluslararası aktörleri söz konusu ateşkesin ilerletilmesi yönünde muhataplara karşı nüfuzlarını kullanmaları için çağrıda bulunduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Konsey üyeleri, daha güçlü taraf olarak Suriye Arap Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün taraflara Ortak Özel Temsilcinin bu girişimine destek vermeye ve uluslararası hukuk ve insani yardım prensiplerinin yol göstericiliğinde insani yardım personelinin yardıma muhtaç olan bütün halka acilen ulaşabilmesi için Suriye Yönetimine çağrısını tekrarladı."


Fransa: "Ordu kışlasına geri dönsün"


Bu arada Fransa Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de bayramda ateşkesin sağlanması halinde düzenli ordunun kışlasına geri dönmesini istedi.


Bakanlık Sözcüsü Philippe Lalliot, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin "Suriye'nin bayramda ateşkes ilan etmeyi kabul ettiği" yolundaki açıklamaları üzerine ülkesinin görüşlerini belirtti.


Lalliot, "Eğer ateşkes sağlanırsa, karşılıklı olarak bu düşmanlığın sona ermesi için ateşkesin uzun süreli olması ve düzenli ordunun da barakalarına dönmesi için çalışmak gerekir" dedi.


Fransız sözcü, halka yönelik baskının Suriye ordusundan geldiğini belirterek, bu konuda ilk adımın da yine Şam yönetiminden gelmesi gerektiğini ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS