Son Dakika

Suriye'de bayram ateşkesi

Suriye'de bayram ateşkesi

Suriye'de bayram ateşkesi

Suriye ordusu, cuma günü sabahtan pazartesi gününe kadar askeri operasyonları durduracaklarını açıkladı. Özgür Suriye Ordusu ise ateşkes kararına uyacaklarını fakat mahkumların cuma günü serbest bırakılmasını istediklerini açıkladı.

Suriye ordusu, yarından itibaren pazartesi gününe kadar askeri operasyonların durdurulacağını duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, Suriye ordu yönetimi, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar El-İbrahimi'nin Kurban Bayramı'nda ateş yapılması yönündeki önerisini kabul ettiğini açıkladı.

SANA, ordunun açıklamasında saldırıları geri püskürtme haklarını ise saklı tuttuğunu ifade ettiğini yazdı.

Açıklamada "silahlanarak pozisyonlarını güçlendirmeye çalışan terörist gruplara ve sınırdan militan kaçakçılığını kolaylaştıran komşu ülkelere karşılık vereceğiz" ifadesi kullanıldı.

ÖSO şartlı kabul etti

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ateşkesi kabul ettiğini duyurdu.

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSO'nun ateşkesi şartlı olarak kabul ettiğini söyledi.

ÖSO'nun, Suriye birliklerinin mevzi değiştirmemesini, şehirlerden çekilmesini ve tutukluların yarın salıverilmesini istediğini belirten Hoca, karşılık verme haklarını saklı tuttuklarını bildirdi.

Hoca, daha önce de ateşkese hem Suriye Ulusal Konseyi'nin hem de ÖSO'nun sıcak baktığını belirtmişti.

Öte yandan Hoca, Suriye'deki Nusret Cephesi'nin ateşkesi kabul etmediğini kaydetti.

İslamcı grup Ensar El İslam ise ateşkese uymayacaklarını duyurdu, "Suriye ordusunun da uyacağından şüpheliyiz" denildi.

Daha önce de taraflar bayram boyunca ateşkes olacağına dair kararlar almış ancak bu karar uygulamaya geçememişti.

Bu nedenle ateşkese uyulup uyulmayacağı konusunda beklentiler düşük.

BM Genel Sekreteri, ateşkesten memnun

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise, geçici ateşkes ilan edilmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Ban'ın Sözcüsü Martin Nesirky, tarafların ateşkes kararına uyması durumunda Suriye Kızılayı ile çalışan BM yardım görevlilerinin cuma günü çatışmalar nedeniyle daha önce giremedikleri bölgelere yardım götüreceklerini söyledi.

Nesirky, Ban'ın sürece dahil olan tüm ülkeler ile grupları Suriye'deki taraflara şiddet olaylarına son vermeleri için daha fazla baskı yapmaları çağrısında bulunduğunu belirtti.

Nesirky, BM Genel Sekreteri Ban'ın geçici ateşkesin sürekli bir ateşkese dönüşmesini ve siyasi görüşmelerin başlamasını umut ettiğini sözlerine ekledi.

Davutoğlu: "Yeni bir döneme geçişin kapısını açmasını bekliyorum"

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de ateşkes ilan edilmesiyle ilgili olarak, "Bayram vesilesi ile Suriye'de ilan edilen ateşkesle bir yıldan uzun süredir ağır silahlar ve uçaklarla bombalanan Suriye halkının huzur bulmasını diliyor, bu ateşkesin Suriye halkının arzusu doğrultusunda yeni bir döneme geçişin kapısını açmasını bekliyorum" dedi.

Davutoğlu, sosyal paylaşım ağı Twitter'daki hesabında Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yazdı.

"Tüm vatandaşlarımın mübarek Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Fedakarlık, paylaşma, komşularımızın ve yakınlarımızın haliyle dertlenme, o dertlere derman olma bayramı Kurban Bayramı'nın tüm İslam alemine hayırlar getirmesini niyaz ediyorum" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Aziz milletimiz her zaman mazlumun yardımına koşmuş, düşmüşü kaldırmış, hastaların yarasını sarmıştır. Bu bayramda sadece yurdumuzdaki sevinç ve huzur ile değil, dünyanın dört bir yanına Kurban coşkusunu taşıyan gönüllülerimizle de ayrıca iftihar ediyor, hepsine selamlarımı gönderiyorum. Başta Suriye olmak üzere tüm dünyadaki kardeşlerimizin özledikleri bayramlara en kısa zamanda kavuşmalarını temenni ediyorum. Bayram vesilesi ile Suriye'de ilan edilen ateşkesle bir yıldan uzun süredir ağır silahlar ve uçaklarla bombalanan Suriye halkının huzur bulmasını
diliyor, bu ateşkesin Suriye halkının arzusu doğrultusunda yeni bir döneme geçişin kapısını açmasını bekliyorum."