Myanmar'da kan durmuyor

Myanmar'da kan durmuyor

Myanmar'ın Rakhine eyaletinde, Pazar gününden beri devam eden etnik çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 100'ü aştı. Müslüman ve Budist gruplar arasında çatışmalar büyüyünce, Kurban Bayramı kutlamaları, ülke genelinde iptal edildi, güvenlik önlemleri arttırıldı.

Son çatışmayı hangi tarafın başlattığı bilinmiyor. Mayıs ayında, bir Budist kadının 3 Müslüman erkek tarafından tecavüze uğraması, Haziran ayında, 90 kişinin öldüğü olayları tetiklemiş ve ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Bölgedeki Müslümanları yasadışı göçmenler olarak niteleyen Myanmar hükümeti, Ağustos ayında, şiddet olaylarını araştırmak için komisyon kurmuştu. Myanmar yetkilileri, daha önce teklif edilen Birleşmiş Milletler soruşturmasını ise reddetmişti.

İnsan Hakları İzleme örgütünden açıklama

İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütü, Myanmar hükümetine ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde Rakhine Budistleri'nin "korkunç saldırılarına maruz kalan Rohingya Müslümanlarının güvenliğini sağlamak için acil önlem alması" çağrısında bulundu. Son olaylardaki ölü sayısının resmi rakamların çok daha üzerinde olmasından endişe ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS