7 sahte Sandy Kasırgası fotoğrafı

7 sahte Sandy Kasırgası fotoğrafı

Sandy Kasırgası sadece ABD'yi vurmadı. Twitter ve Facebook gibi siteler de kasırgayla sarsıldı. Ancak söz konusu sosyal ağlar olunca yalan yanlış bir sürü bilgi ve fotoğraf da ortalıkta dolaşmaya başladı. Öyle ki fotoğrafları birçoğu başka zamanlarda çekilmiş olmasına rağmen sanki Sandy Kasırgası'ndanmış gibi ortalıkta dolaşmaya başladı. Photoshop'lanmış fotoğraflar da cabası...

İlk fotoğraf Meçhul Asker Anıtı'na aitti. Anıtın önünde zort şartlarda bekleyen askerlerle ilgili fotoğraf Ekim'de değil, Eylül ayında çekilmişti.

Bu fotoğrafın sosyal medyada Sandy fırtınasına rağmen oradalar şeklinde yansıtılmasının ardından bir kullanıcı bölgeye giderek anıtın oradaki asıl durumu gösteren fotoğrafı çekti ve sosyal medyada paylaştı. Sonuçta anıtın olduğu yerde hiçbir sorun olmadığı ortaya çıktı.

İkinci fotoğraf ise dalgaların dövdüğü Özgürlük Anıtı fotoğrafıydı. Webcam'den alınmış gibi gösterilen fotoğraf aslında "The Day After Tomorrow" filminden bir sahneydi.

Üçüncü fotoğraf ise Twitter'da paylaşıldı. Manhattan üzerindeki bulutları gösteren kare aslında bir yıl önce çekilmiş ve Wall Street Journal'da yayınlanmıştı.

Dördüncü fotoğraf yine Özgürlük Heykeli'yle ilgiliydi. Burada heykelin üzerinde fırtına bulutları görünüyordu. Ancak bu fotoğraf bir photoshop çalışmasından başka bir şey değildi ve 2004'te New York limanında Mike Hollingshead tarafından çekilmiş bir başka fotoğrafla kombine edilmişti.

George Washington Köprüsü üzerinde çekilen fotoğraf ise güne damgasını vuran 5. kare oldu. Fotoğrafta bulutlar korkunç görünüyordu. Ancak bu fotoğraf 2009'da çekilmişti.

6. fotoğraf ise Virginia Beach'teki McDonalds'ı su basmış olarak gösteriyordu. Twitter'dan paylaşılan bu fotoğraf aslında 2009 yılında sergilenen bir sanat çalışmasından başka bir şey değildi.

Sosyal medyada patlama yapan 7. fotoğraf ise, New Jersey sokaklarında yüzen bir köpekbalığına ait. Twitter'dan paylaşılan fotoğrafta bir otomobilin hemen yanında yüzen köpekbalığı net olarak görülüyor ancak bu fotoğraf bir kasırgaya ait olmakla birlikte bu  fotoğraf 2011'deki Irene Kasırgası'nda çekilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS