Demokratlar farkı açtı

Demokratlar farkı açtı

ABD'de Başkan Barack Obama'nın zaferiyle sonuçlanan seçimlerde Demokratlar, Kongre'de de yapıyı değiştiremeseler de önemli kazanımlar elde etti.

Seçimlerden önce Senato'da çoğunluğu oluşturan Demokratlar, 6 Kasım'da da çoğunluğu korumayı başarırken, bununla da kalmayarak Cumhuriyetçilerle aralarındaki farkı artırdı. Oluşan tabloya göre, Demokratlar seçim öncesinde olduğu gibi yine 53 sandalyeye sahip olurken, Cumhuriyetçilerin sandalye sayısı ise 47'den 45'e düştü.

Senato'ya bağımsız aday olarak seçilen iki isimden biri olan Vermont eyaletinden Bernie Sanders, Demokratlarla birlikte hareket ederken, Maine'den seçilen diğer bağımsız aday Angus King, henüz herhangi bir partiden yana tercihini açıklamadı, ancak onun da Demokratlara yakın duracağı yorumları
yapılıyor.

-Temsilciler Meclisi'nde fark azaldı-

Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar, beklendiği gibi çoğunluğu Cumhuriyetçilerin elinden alamadı, ancak aradaki farkı biraz kapadı. Seçimden önce 190 Demokrat'a karşı 240 Cumhuriyetçi şeklindeki tablo, sonuçları henüz belli olmayan 7 seçim bölgesi hariç tutulduğunda, 195 Demokrat'a karşı 233 Cumhuriyetçi şeklinde oluştu.

NBC televizyonunun tahminine göre, 7 bölgenin sonuçlarının da belli olmasından sonra, Meclis'teki tablo 199  Demokrat-236 Cumhuriyetçi olacak.

-Kongre'de ilkler-

Bunun yanında, ABD Kongre seçimlerinde ilkler yaşandı. Kongre seçimleri kadınların temsili bakımından bazı ilkleri de beraberinde getirdi.

Çoğunlukla erkeklerin egemen olduğu Kongre'nin 100 üyeli Senato kanadında 20, 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nde de 81 kadın görev yapacak.

Emily's List adlı gruba göre, Kongre'de görev yapan kadın üye sayısı, son 20 yılda 10 kat arttı. Massachusetts ve Nebraska eyaletlerinden ilk kez kadın senatörler seçilirken, Wisconsin'dan Senato'ya seçilen Demokrat Tammy Baldwin de kimliğini gizlemeyen ilk eşcinsel senatör oldu.

Obama, 2. kez seçilmesini azınlıklara borçlu


 ABD'nin 2. kez seçilen başkanı Barack Obama, en çok oyu kadınlar, gençler ve özellikle azınlıklardan aldı. ABD'de yapılan seçim anketine göre Obama, siyahilerin yüzde 93'ünün, Latinlerin yüzde 71'inin, kadınların yüzde 55'inin, 18-29 yaş arası gençlerin yüzde 60'ının ve 30-44 yaş arası seçmenlerin ise yüzde 52'sinin oyunu aldı.


Eski Massachusetts Valisi Mitt Romney ise erkeklerin yüzde 52'sinin, beyazların yüzde 59'nun ve 65 yaş üstü seçmenlerin yüzde 56'sının oyunu almayı başardı.


2008'de de siyahilerin yüzde 95'i ve Latin Amerikalıların yüzde 67'si oyunu Demokrat aday Obama'ya vermişti. Ülkede sayıları 50 milyonu geçen ve seçmenlerin yüzde 10'unu temsil eden Latin Amerikalılar, ülkedeki en büyük azınlık grup.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS