40 İsrail askeri Gazze sınırında

40 İsrail askeri Gazze sınırında

İsrail'in kara harekatı planı kapsamında 40 bin askerin Gazze sınırında kara harekatı giriş izni verilmesini beklediği iddia edildi.

İsrail basınında yer alan habere göre, 40 bin askerin Gazze Şeridi'ne yönelik olası kara harekatı için Gazze sınırında giriş izni beklediği ileri sürüldü. Olaya ilişkin Gazze'deki Filistin Hükümeti ve İsrail makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.İsrail Ordusu, muhtemel kara harekatı için Gazze'ye yakın noktalara ordunun en seçkin birliklerinden oluşan "Golani Tugayı" birliklerini konuşlandırdığını açıklanmıştı.


Ölenlerin sayısı 100'e yükseldi


Bu arada Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudre, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki En-Nusayrat mülteci kampına düzenlendiği saldırıda Muhammed Zeydan Tabil adında 25 yaşındaki zihinsel engelli bir gencin öldüğünü belirtti.


Kudre, İsrail savaş uçaklarının tarım arazisini hedef aldığı saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin yaralandığını, Firas Çarşısı'nda 6, Deyr El-Belh'ta da 3 kişinin yaralandığını bildirdi.


Öte yandan Gazze'nin Rimal Caddesi'ndeki Eş-Şuruk Kulesi'ne düzenlenen füze saldırısında yaralanan bir Hristiyan'ın öldüğü kaydedildi.


İsrail'in 6 gündür aralıksız sürdürdüğü ve çoğunlukla sivilleri hedef aldığı saldırılarda, arasında 24 çocuk, 10 kadın, 12 yaşlının bulunduğu 100 kişi hayatını kaybetti. 260'ı çocuk, 140'ı kadın, 55'i yaşlı ve 24'ü gazeteci olmak üzere 770 kişi yaralandı.


"İsrail, Mısır'dan arabuluculuk istedi"


Bu arada Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, "Gazze 1967 yılından beri savaşa karşı koyuyor ve buna rağmen halk Gazze'den çıkmadı" dedi. Mısır'ın başkenti Kahire'de basın toplantısı düzenleyen Meşal, İsrail, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin, Gazze'de ateşkes sağlanması için Mısır'dan arabuluculkuk talebinde bulunduğunu belirtti. İsrail yönetiminin, ateşkes için Gazze'den ateş açılmamasını şart koşmasına değinen Meşal, "Kurban, katile garanti sunmaz. Gazze halkı cani olmadığı için garanti sunmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Ancak İsrail'in kendisi cani olduğu için ülkemizi terk etmesi gerek" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS