Cumhuriyetçiler Erdoğan'a çıkıştı!

Cumhuriyetçiler Erdoğan'a çıkıştı!

ABD'deki Cumhuriyetçi senatörler, Gazze'ye saldırdığı için İsrail'e "terörist devlet" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çıkıştı.

Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden John McCain ve Lindsay Graham ortak yaptıkları bir açıklamada Erdoğan'ın sözleri nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Açıklamada, "Her ülke gibi İsrail'in de kendisini savunmaya hakkı vardır ve hiçbir hükümetin hergün kasıtlı olarak atılan yüzlerce füzenin masum erkek, kadın ve çocukları hedef alması karşısında pasif kalması beklenemez.  Hamas'ın İsrail'e yaptığı da budur. Bu durumun, kendisi de terörizmin bir kurbanı olan Türkiye'nin aşina olduğu bir durum olması gerekiyor" sözlerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Bizim tanıdığımız ve saygı duyduğumuz Başbakan Erdoğan, bu çatışmayı sonlandırlabilmek  için Hamas'a saldırılarını durdurması yönünde baskı yapıp yapıcı bir liderlik rolü oynamalıdır. Bugün yaptığı açıklamalar maalesef tam tersi bir etki yaratacak, Hamas'ı cesaretlendirip terörist saldırılarına devam etmesine neden olacak, böylece çatışmalar devam edip her iki tarafta daha fazla hayat kaybına neden olacaktır. Bu sorumlu bir davranış değildir."

Bu arada Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Ben Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama'nın Uzakdoğu gezisi sırasında gazetecilerin ABD'nin stratejisi ile ilgili bir sorusuna  verdiği yanıtta şunları söyledi:

"Bizim pozisyonumuz bölgedeki ülkelerin, özellikle de Hamas üzerinde etkili olan ülkelerin ki, bunlar Mısır, Türkiye ve aynı zamanda Katar'dır..bu ülkelerin çatışmaları azaltmak için etkilerini kullanmaları yönündedir. Ve çatışmanın azalması da bir kez daha Gazze'den atılan füzelerin durmasıyla mümkün olacaktır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS