Filistin için BM'de kritik oylama

Filistin için BM'de kritik oylama

Filistin'in BM'deki oylamayla "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne kavuşması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Filistin'e destek için New York'ta bulunuyor.

Filistin, bugün BM Genel Kurulu'nda Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da konuşma yapacağı "Filistin Sorunu" başlıklı oturumda halen "gözlemci kuruluş" olan statüsünü "üye olmayan gözlemci devlet" statüsüne çıkarmaya hazırlanıyor.

Şimdiye kadar 132 ülkenin Filistin Devleti'ni tanıdığı göz önüne alındığında, "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü için yapılacak oylamanın, tasarı için red oyu kullanacağını açıklayan üyelere rağmen olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Tam üye olmasa bile "gözlemci devlet" statüsü, Filistin'in artık BM'de bir devlet olarak kabul edilmesi anlamına gelecek.

Davutoğlu destek için New York'ta

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda bugün yapılacak oylama öncesi New York'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştü.

Görüşmede ''İnşallah Filistin, BM Genel Kurulu'nda 'üye olmayan devlet' statüsüyle devlet niteliği kazanmış olacak'' ifadelerini kullanan Davutoğlu, ''Ümit ederiz ki en kısa zamanda tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı BM'de dalgalanacaktır'' dedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, kendilerine verdiği destek dolayısıyla Davutoğlu'na teşekkür etti.

Oylamadan sonra yaptırımların kaldırılması için adımlar atacaklarını belirten  Maliki, 'Sayın kardeşim Davutoğlu, bu önemli ve tarihi günde bizleri yalnız bırakmadı'' dedi.

Maliki, Genel Kurul'daki oylamadan sonra kutlamayı da Türkevi'nde yapacaklarını söyledi.

Yunanistan'dan "evet" oyu

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Toplantıda Filistin'in ''gözlemci ülke'' başvurusunda ''evet'' oyu kullanacağı belirtildi.

Clinton'dan açıklama

Konuyla ilgili konuşan Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Filistin halkının arzularını yerine getirecek iki devletli çözüme açılan yolun, New York'tan değil, Kudüs ve Ramallah'tan geçtiğini" söyledi.

Clinton, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile geçen haftaki görüşmesini hatırlatarak, "Filistin yönetimine, Filistinlilerin iki devletli çözüme ulaşmaya yönelik müzakereler çerçevesinin dışına çıkarak BM'de yeni statü için çabalarına karşı çıktığımızı çok net biçimde aktardık, çünkü BM'de ne olursa olsun, bu hükümetin, bu Başkan'ın ve elbette benim kuvvetle desteklediğim neticeyi ortaya çıkarmayacak" diye konuştu.

Clinton, kalıcı bir çözüme ulaşmanın tek yolunun doğrudan müzakerelere başlamak olduğunu ve buna olanak sağlayacak atmosferin oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, "İki tarafa da çözüme odaklı anlamlı müzakerelere geri dönülmesini zorlaştıracak adımlardan kaçınmaları çağrısında bulunduk" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS