Kerkük'te hareketlilik...

Kerkük'te hareketlilik...

Bağdat hükümeti ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi arasındaki krizin merkezlerinden Kerkük'te hareketlilik vardı. Bölgesel yönetim lideri Mesud Barzani kenti ziyaret etti.

Ziyaret, Dicle Operasyon Birliği'nin Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelere konuşlandırmak istenmesiyle ile çıkan krizin sürmesi nedeniyle önem taşıyor.

Irak kaynaklı Kürt internet sitelerinde yeralan habere göre, Kerkük'te siyasi parti temsilcileri ile görüşen Barzani, daha sonra Dicle Operasyon Birliği'ne karşı Kerkük'e gönderdiği peşmerge güçlerini ziyaret etti.

Barzani, "Ne kendi çocuklarımızın kanının dökülmesini isteriz ne de Irak'ta bulunan diğer kardeşlerimizin kanının dökülmesini isteriz. Bir söz vardır 'savaşa hazırlan ki savaş olmasın' diye" şeklinde konuştu.

Kerkük merkezin 10 kilometre kuzeyindeki Leylan köyünde konuşlandırılan ve kardeşi Sihat Barzani'nin komuta ettiği 1. Savunma Gücü birliklerini dün sabah saatlerinde ziyaret eden IKBY Başkanı Mesud Barzani, burada peşmergelere hitap etti.

Barzani konuşmasında, "Kürt halkının tarih boyunca savaştan nefret ettiğini ve savaşmak istemediğini fakat her zaman onurları için ölümü göze alarak kendilerine müdafa etmeye hazır olduklarını" ifade etti.

Saddam rejimi sonrasıyeni ve demokratik bir Irak'ı inşa etmek için Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Bağdat'a giderek çalıştıklarını kaydeden Barzani, Kürtlerin anayasa yapım sürecinde çok etkin bir rol oynadıklarını hatırlattı.

Başbakan Maliki'nin Irak anayasasını ihlal ettiğini savunan Barzani,"Anayasa göre komutanlar Irak meclisinin ve cumhurbaşkanının onayıyla atanır. Ama bugüne kadar bir tane birlik komutanı bile meclis tarafından atanmadı" dedi.

Başbakan Maliki'nin "Kürt-Arap savaşı çıkabilir" sözlerine de gönderme yapan Barzani, "böyle bir şeyi dile getirmenin çok büyük bir suç olduğunu,kendilerinin sorunları diyalog yoluyla çözmeye çalışmış olmalarına rağmen Maliki'nin uzlaşmaz tavrının devam ettiğini" dile getirdi.

Barzani, "Bugüne kadar çok kurban verdik. Sadece Enfal harekatında 180 bin şehit verdik. Kürt halkı ülkenin yöneticileri tarafından kimyasal silahlarla saldırıya uğradı. 5 bin köyden 4 bin 500'ü yıkıldı" diye konuştu.

Barzani, yaşanan kriz nedeniyle kardeşi Sihat Barzani ve oğlu Mensur Barzani'nin başında bulunduğu askeri güçleri Kerkük'e göndermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS