Irak'ta yine kriz: 150 koruma tutuklandı

Irak'ta yine kriz: 150 koruma tutuklandı

Irak Maliye Bakanlığı'na düzenlenen baskında tüm korumaların tutuklandığı bildirildi. Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi, "milis kuvvet" olarak nitelendirdiği bir askeri gücün, bürosuna baskın düzenleyip, bürodaki memurlar ile 150 korumasını tutukladığını söyledi.

Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi, düzenlediği basın toplantısında, "milis kuvvet" olarak nitelendirdiği bir askeri gücün öğleden sonra Yeşil Bölge'nin içinde bulunan bürosuna baskın düzenleyip, bürodaki memurlar ile 150 korumasını tutukladığını söyledi.

"Dün Başbakanlığa gittiğim sırada korumaların amirinin tutuklandığı sürpriziyle karşılaştım. Bu durumu Maliki'ye aktardım. Bana durumu araştıracağını söyledi. Araştırması, Maliye Bakanlığı merkezine düzenlenen baskınla yapıldı demek ki" diyen İsavi, şöyle konuştu:

"Baskın düzenlendiğinde Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri ve bazı devlet yetkilileriyle toplantı halindeydim. Bu 'milis güç' diye nitelendirdiğim askeri güç tüm korumaları ve memurları alıp götürdü. Maliki'den, kaçırılanların bir an önce serbest bırakılmasını ve kendilerinden özür dilenmesini istiyorum. Felluce'deki evime de baskın düzenlendi. Maliki, 2 gündür Parlamento Başkanı ve benim telefonlarıma cevap vermiyordu. Devletin işlerliğini sağlayan tüm maddi şeylerin sorumluluğunu üstlenen çok önemli bir bakanlık olan Maliye Bakanlığı şu an korumasız durumda."

İsavi, tekrar bir kriz yaratmaya çalışan Maliki'nin serbest bıraktığı kadın mahkumlara tecavüz edilmesi ve başarısız olan Arap-Krüt krizinden sonra ülkeyi çıkarmaya çalıştığı krizlerle devleti nereye götürmeye çalıştığını bilemediğini ifade ederek, "Bu üslup hükümet üslubu değil. Bilakis bu çete davranışı. Korumasız kalsam bile tek başına yoluma devam edeceğim" dedi.

Bakan İsavi, Maliki'nin ülkeyi yönetirken ulusal birlik prensibini hiçe saydığını anlatarak, "Bu durum böyle devam edemez. Maliki'nin istifa etmesi için tekrar çağrıda bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

Bu arada, Bakan İsavi'nin üyesi olduğu Irakiye Bloku adına yapılan açıklamada da Maliki'nin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'ye yaptığını şimdi Rafi İsavi'ye yapmaya çalıştığı ve Sünnileri bulundukları koalisyondan silmek istediği iddia edildi.

Irakiye Bloku, taraftarlarını söz konusu olayları protesto etmesi için sokaklara inmeye de çağırdı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS