Zirve'nin gündemi Yunanistan'ın mali durumu

Zirve'nin gündemi Yunanistan'ın mali durumu

Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları bugün Brüksel'de biraraya geldi. Zirvede ele alınan konuların başında Yunanistan'ın mali durumu geldi.

Dört saat sürmesi öngörülen Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinin, resmi gündeminde ekonomik büyüme ve istihdamın teşviki var. Ancak Yunanistan'ın mali durumunun zirveye damgasını vurması bekleniyor.

Troyka heyeti, Yunanistan'ın şimdiye kadar kararlaştırılandan daha fazla yardıma ihtiyacı olduğu söylüyor. Yunanistan, Atina yönetiminin bütçe üzerindeki egemenliğini kısmen Avrupa Birliği'ne devretmesi şeklindeki Alman önerisine ise tepkili.

Zirvede Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Yunanistan'ı reformlarını hayata geçirmemesi halinde daha fazla para vermeyecekleri yönünde uyardı.

Schauble, Wall Street Journal'a verdiği demeçte, Yunanistan'ın daha önce açıkladığı reformları uygulamaya koymaması durumunda Avro Bölgesi'nden daha fazla para alamayacağına dikkati çekti.

"Yunanistan karar vermeli" diyen Schauble, Avrupa'nın yeni yardım planıyla bu ülkeye destek olmaya hazır olduğunu ancak bunun Yunanistan'ın reformları açıklamakla yetinmeyip uygulamaya koymasına bağlı olduğunu vurguladı.

Schauble, yardım miktarı ne olursa olsun problemleri çözemeyeceğine dikkati çekerek, Almanya'nın Yunanistan'ın mali yönetimini Avrupa Birliği'nin (AB) daha yakından takip etmesi önerisine atıfta bulundu ve "Belki ortaklarımızla birlikte Yunanistan'a bu zorlu görevde daha yakından yardım etme yolları aramalıyız" dedi.

Almanya'nın bu önerisine Yunanistan tarafından şiddetle karşı çıkılırken, bazı AB üyesi ülkeler de öneriye şüpheyle yaklaşıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS