AB'ye gaz tedariki normale döndü

AB'ye gaz tedariki normale döndü

Rus Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Gazprom Export Genel Müdürü Alexander Medvedev, AB'ye doğalgaz tedarikinin normal düzeye döndüğünü bildirdi.

Medvedev, yaptığı yazılı açıklamada, Gazprom Grubunun Avrupa'ya yönelik doğalgaz tedarikini, bütün kıtada şubat ayı boyunca yaşanan olağanüstü soğuk hava koşulları nedeniyle aşırı yükselen doğalgaz talebini tamamen karşılayacak seviyeye çıkardığını kaydetti.

Çalkantılarla geçen son günlerin ve haftaların Avrupa doğalgaz piyasasındaki bir dizi sorunu su yüzüne çıkardığını kaydeden Medvedev, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu sorunların kökeninde Avrupa Birliği'nin son yıllarda enerji alanında siyasal motivasyonlarla aldığı kararlar yer almaktadır. Kıta Avrupası'nda var olan etkin doğalgaz piyasası modelini yok etme yönündeki bu politika, olumsuz sonuçlar doğurmuş, uygulanan reformlardaki sistemik eksikleri ortaya çıkarmıştır.

Kriz süresince, spot piyasalar ve yenilenebilir enerji kaynakları artan talebi karşılamakta çok yetersiz kalmıştır. Bu, spot piyasaların Avrupa;da belirleyici değil, ancak dengeleyici rol oynadığının bir kanıtıdır. Spot piyasaların olgunlaşmamış olması, onları dışarıdan gelen baskılara karşı son derece savunmasız kılmaktadır.

Örneğin şubat ayının başında, doğalgaz likiditesi olmayan spot piyasalarda dahi fiyat yüzde 60 artmıştır. Bu, doğalgaza endeksli fiyat belirleme mekanizmasının gaz ticaretini piyasa spekülasyonlarına açık hale getirebileceğini de göstermektedir. Dahası, spot piyasaların talebi karşılayacak düzeyde doğalgaz hacmi üretebileceğine inanmak için hiçbir neden yoktur."

Belirsizlikler yatırım faaliyetlerinin önünü kesti

AB yönetim kademelerinden son yıllarda gelen sinyaller ve doğalgaz piyasasında gerçekleştirilen reformların, talep tahminlerini belirsiz hale getirdiğini kaydeden Alexander Medvedev, "Sonuç olarak, bu faktörler üreticilerin özellikle doğalgaz üretim safhasına yönelik yatırım faaliyetlerinin önünü kesmiştir" dedi.

Şubat 2012 başında, normalin çok altındaki hava sıcaklıklarının Avrupa ihracat piyasalarındaki doğalgaz talebinde büyük artışlara yol açtığı bir dönemde, doğalgaz tedarikinin engellerle karşı karşıya kaldığının farkına vardıklarını ifade eden Medvedev, bu durumun, yalnızca AB'nin doğalgaz talebinin dörtte birini karşılayan Rusya kaynaklı doğalgaz için değil, Norveç, Cezayir ve diğer ülkelerden gelen doğalgaz için de geçerli olduğunu kaydetti.

Şubat ayında yaşanan soğuk hava dalgasının, mevcut doğalgaz piyasasında filizlenmekte olan sistemik krizi su yüzüne çıkardığını belirten Medvedev, "Bu, bizim muhataplarımızı sürekli uyarmakta olduğumuz bir konudur. Siyasal motivasyonlarla alınan kararlar, karşılıklı güven ve uzun dönemli istikrar mekanizmasını yıkmakta, bunu ikame etmek için, olgunluk kazanmamış, likiditeden yoksun, çok parçalı piyasalara bel bağlamayı önermektedir" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS