S&P, Ukrayna'nın notunu negatife çevirdi

S&P, Ukrayna'nın notunu negatife çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S and P), Ukrayna'nın uzun vadeli kredi notunu "durağan"dan "negatif"e çevirdi.

S and P, Ukrayna'nın uzun vadeli kredi notunu "B "da tutmasına rağmen, kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmesinin, "Ukrayna hükümetinin, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Rus enerji şirketi Gazprom ile görüşmelerinin refinansman risklerini artırması" nedeniyle gelecek aylarda bu ülkenin kredi notunu düşürebileceği anlamına geldiğini açıkladı.

Kredi notu görünümünün, Ukrayna'nın tasarruf önlemleri konusunda sert siyasi kararlar almaya niyetli olmadığını ve Gazprom ile görüşmelerin enerji fiyatlarında indirimle sonuçlanmayacağını yansıttığı ifade edilen açıklamada, "Ukrayna önemli dış ve mali fon güçlükleriyle karşı karşıya" denildi.

Kuruluş, Kiev hükümetinin IMF ile 3 milyar dolarlık krediyi yeniden yapılandırmaya çalıştığını bildirmesinden sonra açıklamayı yaptı.

Ekonomi Bakanı Birinci Yardımcısı Vadim Kopylov, IMF kredisini 10 yıl ertelemeyi istediklerini belirtti.

IMF temsilcisi Max Alier, IMF'nin, bu tür kredi geri ödemelerini yeniden yapılandırma mekanizması bulunmadığını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS